رندر انیمیشن راه کار و سیستم Animation Rendering

راه کارهای طراحی انیمیشن و رندرینگ (Design Animation & Rendering )

هر چه کیفیت Render ها و خروجی نرم افزارهای گرافیکی بالاتر و به واقعیت نزدیک تر باشد، زمان لازم برای دریافت فایل نهایی بالاتر رفته به گونه ای که در برخی از فایلها این زمان به چندین روز خواهد رسید. افزایش زمان رندرینگ انیمیشن ها با استفاده از توابع و الگوریتمهای انحصاری این نرم افزارها بشدت بالا خواهد رفت. یکی از سنگین ترین پروژه های گرافیکی، تولید و رندر انیمیشن و فیلم های سه بعدی می باشد. Animation Rendering یکی در فیلم های بلند معظلی جهانی است که همیشه شرکت ها و استودیوها درگیر آن هستند.

این مسئله به عنوان یکی از دغدغه های اصلی کاربران این مورتوهای رندرینگ (Render Engine) می باشد که با توجه به نبود سیستم های مناسب پردازش سه بعدی و رندر انیمیشن ، گاهی کیفیت فدای سرعت شده و با کاهش کیفیت، به ناچار زمان طولانی رندرینگ را کاهش می دهند. نرم افزار های مهمی که در این بخش بشدت مورد استفاده قرار میگرند شامل Autodesk Maya , Autodesk 3ds max , Houdini , Cinema 4D , Modo ,Blender و … می باشند.

در برخی از موارد نیز، متاسفانه هرچقدر کیفیت خروجی را پایین بیاورید باز هم نمی توانید عملیات Render را به پایان برسانید و با Crash کردن سیستم ویا زمان های پردازش بسیار بالا، مواجه خواهید شد.

رندر انیمیشن رندرینگ انیمیشن animation rendering render animate anime  رندر فیلم رندر تک فریم رندرینگ انیمه سه بعدی رندر سه بعدی 3d rendering رندر فیلم رندر جلوه های ویژه
دانش و فناوری مازستا

انیمیشن و رندرینگ

استفاده از توابع رندرینگ متنوع و پردازش نور و روشنایی مانند Global illuminatios (GI) , AntiAliasing , Indirect illumination,Brute force, irradiance map, Global phon mapping , ligh cache , caustics, DMC sampler به همراه تنظیمات صحنه و حجم مدلهای موجود، تعداد نورهای درون صحنه و … همگی باعث افزایش زمان رندرینگ انیمیشن به طرز چشم گیری خواهند شد.

کارشناسان مازستا با توجه به آزمایش های انجام شده بروی قطعات و بهره گیری از قوانین و آموخته های خود، سریعترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های مورد نیاز نرم افزار رندر انیمیشن را تهیه کرده اند. این سیستم ها بر اساس نوع کاربری آنها به دسته های زیر تقسیم خواهند شد.

1- سیستم های مخصوص رندرینگ تک فریم و رندر انیمیشن های کوتاه ویژه معماران و طراحان دکوراسیون داخلی و خارجی ، مدلسازان، شبیه سازان رایانه ای و پردازش تصویر :

این دسته از سیستم ها برای آن دسته از مهندسان معمار و طراحی تهیه شده است که نیاز به رندر (Render) های تک فریم داشته و سرعت تست رندر (Render) آنها می بایست بالا باشد. این دسته از سیستم ها دارای شرایط خاصی می باشد که تکرار عملیات رندر (Render) و تصحیح را بسیار آسان و سریع نموده تا بهترین نتیجه بدست آید.

طراحی ، مدلسازی و رندرینگ

2- سیستم های حرفه ای رندرینگ انیمیشن و شبیه سازی:

این دسته از سیستم ها انحصارا برای آندسته از مهندسان و طراحانی آماده شده است که فقط تمرکز خود را بروی رندر پروژه های حجیم قرار داده اند و از پارامترهای Global Illuminations, Caustics , Ray Casting, Radiosity, Ray Tracing و یا Scan-Line Rendering با کیفیت تصویری بالا بهره خواهند برد. همچنین در موتورهای رندرینگ GPU Based مانند octane render , redshift 3d , Cycles و … میتوانید از سیستم مورد نظر خود با مشاوره و سفارش مازستا استفاده نمایید.

3- سیستم های مخصوص برای رندر انیمیشن، جلوه های ویژه و فیلم:

این دسته از سیستم های برای آندسته از عزیزانی تهیه شده است که علاوه بر فعالیت های سیستم های حرفه ای عمومی، تهیه تصاویر متحرک ( انیمیشن ) در مد کارتون و یا واقع گرایانه (Photo Realistc ) را در برنامه کاری خود قرار داده اند. این دسته از از سیستم های شامل WorkStation ها و Render Node ها و Render Server ها می باشد.

4- سیستم های مخصوص انیمیشن و رندر (Render) برای شرکت ها و سازمان ها:

راه کار مازستا برای آندسته از شرکت ها که دارای پرسنل متعدد بوده و نیاز به سیستم های بیشتری برای رندرینگ و کار با مدلهای سه بعدی سنگین دارند و همچنین قیمت مناسب سیستم ها در اولیت خرید آنها می باشد استفاده از سیستم های Client / Server Rendering بر پایه Node و XPD می باشد.

3d animation rendering system 2d render 3d render رندر انیمیشن رندرینگ انیمیشن رندرینگ طراحی طراحی و مدلسازی رندر انیمیشن
دانش و فناوری مازستا

5- سیستم های پردازش گرافیکی رندرینگ انیمیشن GPGPU & GPU Computing

راه کار مازستا برای پردازش های موازی بر اساس پردازنده گرافیکی یا همان GPU Computing و یا پردازش های موازی در زمینه شبیه سازی و محاسبات که به آن GPGPU یا General-purpose computing on graphics processing units استفاده از سیستم های پردازش GPU این شرکت می باشد.

6- سیستم های فوق سریع رندر انیمیشن Render Farm :

پيشرفت توان پردازش رايانه‌ها کمک‌هاي بزرگي در راستاي تحقق تصورات و خلاقيت‌هاي بصري داشته، اما بال پرواز خيال انسان هميشه گامي جلوتر از توان معمول رايانه‌هاطلب کرده است. يکي از چالش‌هاي اصلي استوديوهاي مختلف پويانمايي و جلوه‌هاي ويژه فراهم آوردن توان پردازش كافي براي نياز رو به رشد هنرمندان اين عرصه بوده و مي‌باشد. راه‌حل اين مشکل، تقسيم کار بين چندين رايانه و انجام پردازش به صورت همزمان و موازيست.

رندرفارم، نهایت سرعت

به عنوان مثال، در مجموعه سه‌گانة «ارباب حلقه‌ها» 3200 پردازنده به صورت موازي به مدت بيش از 6 سال به کار گرفته شد تا ساخت اين فيلم امکان‌پذير شود.

در استوديوهاي پويانمايي ايران نيز حرکت به سمت توليدات سه‌بعدي با کيفيت بالاتر و حجم بيشتر مشاهده مي‌شود، اما محدوديت توان پردازش در استوديوها هنرمندان را با مشکل روبرو کرده است، زيرا استفاده از مدل‌هايي با جزييات بيشتر، پديد آوردن صحنه‌هاي غني با عناصر زياد و يا استفاده از فناوري هاي نورپردازي واقع‌گرايانه زمان رندرینگ انیمیشن (animation rendering ) را به شدت افزايش مي‌دهد.

رندرینگ انیمیشن، معظل همیشگی

با توجه به اينکه براي توليد هر ثانيه انيميشن (animation rendering ) لازم است 25 فريم رندر شود، براي تهية هر دقيقه انيميشن بايد 1500 فريم رندر شود. اگر زمان ميانگين رندر يک فريم را 5 دقيقه در نظر بگيريم، بالغ بر 7500 دقيقه يا به عبارتي 5 روز زمان پردازش لازم است. حال اگر پردازش اين انيميشن به يک رندر فارم با 10 گره پردازشگر واگذار شود، کل عمليات رندر ظرف 12 ساعت يا نيمي از روز انجام خواهد شد. انجام عمليات رندر روي رندر فارم مزاياي متعددي دارد كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

رندرینگ انیمیشن رندر انیمیشن رندر انیمه رندر سه بعدی انیمیشن سه بعدی رندرنیگ رندرفارم رندر فریم انیمیشن 3d animation rendering
دانش و فناوری مازستا

رندرفارم، راه کار رندر انیمیشن

كاهش زمان رندر پويانمايي‌ها (animation rendering )و در نتيجه امكان توليد حجم بيشتري از پويانمايي بيكار بودن رايانة انيماتور در زمان رندر و امكان استفاده از آن و در نتيجه دستيابي به بهره‌وري بالاتر كوتاه شدن زمان چرخة «رندر – تصحيح – رندر» و در نتيجه امكان انجام تصحيحات بيشتر در زمان مشابه براي دستيابي به كيفيت بالاتر رندر فارم علاوه بر امکانات فوق، بستري با استانداردهاي بالاي IT فراهم مي‌کند،

اين بستر شامل شبکه پر سرعت و منبع ذخيره‌سازي مرکزي امن و سريع است. اين امکان براي استوديوهاي کوچک قابلیت استفاده ازمواردی مشابه امکاناتIT يک استوديوي بزرگ را با دردسر بسيار کمتر فراهم مي‌کند.به عنوان مثال وجود منبع ذخيره‌سازي مرکزي در استوديوها، دسترسي به فايل‌ها را بسيار آسان نموده، از مشکلات ناشي از متفرق بودن فايل‌ها و منابع ديگر جلوگيري مي‌کند.

شما میتوانید بر کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت در تماس باشید.

به بالای صفحه بردن