توجه داشته باشید که که این عمل صرفاً کاربری گرافیکی و بازی ندارد. بسیار از مشاغل هستند که به صورت جدی نیاز به استفاده از چندین مانیتور به صورت همزمان دارند. یکی از طرفداران جدی استفاده از چندین مانیتور ، مشاغل مالی و نظارتی هستند. هرجا که نیاز به video wall ( استفاده از چندین مانیتور در کنار همدیگر که چینش آن‌ها شبیه یک دیوار باشد)، باشد یکی از بهترین گزینه ها محصولات AMD از سری Eyefinity می باشد. آندسته از کارتهای AMD که دارای لوگوی eyefinity می‌باشند امکان استفاده از 3 تا 6 مانیتور همزمان در یک کارت و در صورت استفاده از 4 کارت همزمان تا 24 مانیتور همزمان را خواهند داشت.  Eyefinity تفاوت‌های بسیاری با خروجی 3 یا 4 مانیتوره کارت های معمولی دارد. توانایی چینش دلخواه مانتیورها، استفاده از چندین مانیتور ناهمگن، اصلاح لبه های اتصال مانیتورها (Bezel Correction) و … از توانایی‌های اصلی این سری از کارت ها می باشد. توجه داشته باشید که همه کارت های AMD این قابلیت را ندارند، و حتی اگر 6 پورت خروجی هم داشته باشند فقط در صورتی میتوانید ازز قابلیت‌های eyefinity استفاده کنید که آن کارت دارای قابلیت‌های آن باشد. در غیر اینصورت فقط میتوانید مانند کارت های Nvidia چند مانیتور به کارت خود متصل کرده و دسکتاپ خود را چند قسمت نمایید.  در کارت های گرافیک سری Nvidia در صورتی که بخواهید از توابع چند مانیتوره بودن استفاده کنید می بایست به سراغ کارت های سری Quadro NVS بروید. این کارت ها دقیقاً همان کاری را انجام میدهند که کارت های سری eyefinity شرکت AMD انجام میدهند. با این تفاوت که در صورت استفاده از کارت های شرکت AMD نیازی به خرید یک کارت اضافه برای پیاده‌سازی Video Wall ندارید و کافی است که کارتی را انتخاب کنید که دارای قابلیت eyefinity باشد.

آشنایی با Video Wall توسط AMD و nVidia

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند ترکیب چند مانیتور و چیدمان آن‌ها در کنار هم می باشد. به این روش استفاده از چند مانیتور video wall گفته می شود. در صورتی که قصد استفاده از چندین مانیتور را به منظور نمایش کارهای خود در نظر دارید، میتوانید از روشهای زیر استفاده کنید. در این روش ها، بهینه ترین راه کارهای video wall توسط کارت های گرافیک شرکت AMD و nVidia مطرح می شود.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-01
یکی از قابلیت‌های برجسته کارت های گرافیک AMD در تمام سری های Workstation و Gaming تکنولوژی AMD Eyefinity می باشد. این تکنولوژی، به کارت های AMD این قدرت را میدهد که بتوانند چندین خروجی همزمان را پشتیبانی کنند.
Eyefinity یک نام تجاری ثبت شده است. در صورتی که این نام بروی هر کدام از کارت های AMD قرار داشته باشد، مشخص میکند که آن کارت ویژگیهای خاصی برای چند مانیتوره بودن دارند.
توجه داشته باشید که که این عمل صرفاً کاربری گرافیکی و بازی ندارد. بسیار از مشاغل هستند که به صورت جدی نیاز به استفاده از چندین مانیتور به صورت همزمان دارند. یکی از طرفداران جدی استفاده از چندین مانیتور ، مشاغل مالی و نظارتی هستند.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-02

هرجا که نیاز به video wall ( استفاده از چندین مانیتور در کنار همدیگر که چینش آن‌ها شبیه یک دیوار باشد)، باشد یکی از بهترین گزینه ها محصولات AMD از سری Eyefinity می باشد. آندسته از کارتهای AMD که دارای لوگوی eyefinity می‌باشند امکان استفاده از 3 تا 6 مانیتور همزمان در یک کارت و در صورت استفاده از 4 کارت همزمان تا 24 مانیتور همزمان را خواهند داشت.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-03

Eyefinity تفاوت‌های بسیاری با خروجی 3 یا 4 مانیتوره کارت های معمولی دارد. توانایی چینش دلخواه مانتیورها، استفاده از چندین مانیتور ناهمگن، اصلاح لبه های اتصال مانیتورها (Bezel Correction) و … از توانایی‌های اصلی این سری از کارت ها می باشد. توجه داشته باشید که همه کارت های AMD این قابلیت را ندارند، و حتی اگر 6 پورت خروجی هم داشته باشند فقط در صورتی میتوانید ازز قابلیت‌های eyefinity استفاده کنید که آن کارت دارای قابلیت‌های آن باشد. در غیر اینصورت فقط میتوانید مانند کارت های Nvidia چند مانیتور به کارت خود متصل کرده و دسکتاپ خود را چند قسمت نمایید.
در کارت های گرافیک سری Nvidia در صورتی که بخواهید از توابع چند مانیتوره بودن استفاده کنید می بایست به سراغ کارت های سری Quadro NVS بروید. این کارت ها دقیقاً همان کاری را انجام میدهند که کارت های سری eyefinity شرکت AMD انجام میدهند. با این تفاوت که در صورت استفاده از کارت های شرکت AMD نیازی به خرید یک کارت اضافه برای پیاده‌سازی Video Wall ندارید و کافی است که کارتی را انتخاب کنید که دارای قابلیت eyefinity باشد.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-05

اما در برند nVidia شما به یک کارت برای پردازش گرافیکی و نمایش محیط نیاز دارید و در کنار آن برای پیاده‌سازی video wall باید از کارت های Quadro NVS در کنار کارت گرافیک خود بهره مند شوید.
البته در کارت های سری GTX 600 به بعد، شرکت nvidia از یک قابلیت به نام nvidia surround رونمایی کرد که قابلیت‌های شبیه eyefinity را به کارت های سری Geforce GTX میدهد با این تفاوت که تنها از 3 مانیتور پشتیبانی میکند. اگر به بیش از سه مانیتور نیاز پیدا کردید می بایست از کارت های Quadro NVS این شرکت استفاده نمایید. حتی اگر از بیش از یک کارت GTX نیز استفاده نمایید ( در وضعیت SLI)، باز هم قابلیت nvidia surround نمیتواند بیش از 3 مانیتور را خروجی دهد و تنها راه باقی ماند استفاده از nvidia quadro nvs می باشد. در ضمن توجه داشته باشد اتصال 3 مانیتور به یک کارت با قابلیت eyefinity یا nvidia surround متفاوت است.  توجه داشته باشید که nvidia surround شما را بسیار محدود میکند و عموما کاربرد گیمینگ دارد و راهکاری برای بهتر بازی کردن و جذاب تر کردن محیط های بازی می باشد.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-06

در eyefinity آمکان چرخاندن مانیتورها با زاویه های 90و 180 درجه میسر می باشد. حتی میتوانید دو مانیتور را به صورت افقی و دو مانیتور را به صورت عمودی در کنار هم قرار دهید. همچنین میتوانید مانیتورها را گروه بندی کنید و در هر گروه یک تصویر را بخشی از یک تصویر را نمایش دهید. چیدمان مانیتورها بسیار انعطاف پذیر بوده و تقریباً هر حالتی را شامل می شود.توجه داشته باشید که eyefinity قابلیت‌های بسیار زیادی را توسط پورت خروجی DP یا Display Port در اختیار شما قرار خواهد داد. برای همین کارت های سری جدید این شرکت در بخش eyefiniry از 4 یا 6 پورت DP بهره می‌برند تا بتوانند قابلیت‌های این کارت ها را دو چندان کنند.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-07

اجازه دهید یک قابلیت بسیار مهم را به شما معرفی کنم که در بسیاری از کارت های گرافیک شرکت Nvidia و AMD وجود دارد و شما از آن بی‌خبر هستید. اصولاً زمانی که میخواهیم ببینیم که یک کارت گرافیک چند خروجی مانیتور دارد به پورت های خروجی آن بروی کارت گرافیک نگاه میکنیم. اما شاید تعجب کنید اگر بگویم که کارت های گرافیک جدید که از پورت Display Port 1.2 (نسخه 1.2 ) استفاده میکنند میتوانند از یک خروجی DP 1.2 چندین مانیتور را خروجی بگیرند. اینکار به صورت سری انجام می شود. یعنی کارت های گرافیکی که بروی آن‌ها خروجی Display Port 1.2 دارند میتوانند از قابلیت Multi Stream capability استفاده کرده و چند مانیتور را به یک خروجی DP 1.2 متصل کنند.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-08

همانطور که در تصویر نیز مشاهده میکنید در صورتی که رزولوشن تصویر شما 1680x1050 باشد، میتوانید تا 5 مانیتور را به صورت سری به هم متصل کرده و دسکتاپ خود را به 5 مانیتور تقسیم کنید. در اندازه FULL HD این پورت توانایی اتصال به 4 مانیتور ، در اندازه 2K به 2 مانیتور و در اندازه 4K فقط میتواند یک مانیتور را پشتیبانی کند. کارت های جدید شرکت AMD به این امکان مجهز شده و شما را قادر میسازند که به راحتی دسکتاپ خود را به چند بخش تقسیم نمایید.این گزینه برای کاربران گرافیک رایانه ای بسیار حائز اهمیت است. پس این روش میتوانید یکی از بهترین و ارزان ترین راه کارهای ممکن برای video wall در اندازه های کوچک باشد.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-09

خوب اجازه بدهید به سراغ کارت های گرافیک شرکت AMD و روشهای استفاده از آن‌ها برویم. شرکت AMD کارت های خود را به منظور استفاده از video wall به دو بخش تقسیم کرده است. کارت های سری Gaming که دارای قابلیت eyefinity هستند و کارت های سری Workstation. در مورد eyefinity به تفصیل صحبت کردیم و اینک نوبت کارت های سری Firepro می باشد.
کارت های سری firepro نیز در زمینه video wall به دو بخش تقسیم می‌شوند کارت های ارزان‌قیمت و کارت های حرفه‌ای تر.
در کارت های ارزان‌قیمت مانند firepro 2270 و firepro 2460 به ترتیب به ازای هر کارت 2 و 4 خروجی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. این کارت ها توان محاسباتی کمی دارند و در صورتی که نیاز به پردازش گرافیکی دارید بهتر است که آن‌ها را در کنار کارت های دیگر AMD مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که این کارتها فقط وظیفه مانیتورینگ دارند و از آن‌ها انتظار پردازش گرافیکی آنچنانی نداشته باشید. نکته جالب اینجاست که شما میتوانید بیش از یک کارت را در یک سیستم استفاده کنید. در نتیجه به عنوان مثال میتوانید با دو کارت firepro 2460 هشت خروجی مانیتور در اختیار داشته باشید.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-10

در رده دوم کارت هایی هستند که هم توان پردازش مناسبی دارند و هم خروجی چند مانیتوره در اختیار شما قرار میدهند. این کارت ها سری قدرتمند Firepro هستند که شامل Firepro W600, W5000,W7000و W9000 و … هستند. تمامی سری های firepro قابلیت video wall را دارند اما شرکت AMD توصیه میکند در صورت نیاز به خروجی 4 تایی در هر کارت، سری W7000 و 2460 را انتخاب کنید و در صورت نیاز به 6 خروجی در هر کارت به سریهای W600 و W9000 مراجعه نمایید. کارت های قدرتمند Firepro توانایی خروجی چند مانیتوره با اندازه 4K را دارا می باشد. به عنوان مثال تمام خروجی های W9000 از نوع 4K بوده و این خروجی ها با توجه نوع پورت خروجی آن‌ها که از سری DP 1.2 هستند قابلیت‌های شگفت انگیزی را در اختیار شما قرار می دهند.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-13

پس در برند AMD به منظور استفاده از چند مانیتور همزمان باید به سراغ کارت های سری Gaming از نوع eyefinity رفته یا اینکه از کارت های workstattion آن از سری firepro بهره مند شوید.
در صورتی که نمیخواهید از برند AMD استفاده کنید، همانطور که قبلاً اشاره شد میتوانید از سری Quadro NVS به منظور ایجاد video wall استفاده نمایید. این کارت های هم دارای خروجی های قدرتمند از نوع 2k و 4k هستند و هر کارت NVS حداقل 4 خروجی در اختیار شما قرار میدهد.
کارت های NVS را نیز میتوانید به صورت چندتایی در سیستم نصب نمایید. در اینصورت میتوانید بیش از 4 مانیتور همزمان را در سیستم در اختیار کاربران قرار دهید.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-14

کارت های گرافیک Quadro نیز قابلیت چند مانیتوره بودن را دارند اما توابع video wall فقط در کارت های quadro nvs موجود بوده و کارت های quadro فقط حالت چند مانیتوره ساده ( تقسیم دسکتاپ) را شامل می شوند. کارت های Quadro K2200 , Quadro K4200 از نظر قیمت و کارایی کارت های بسیار مناسبی بوده که در مقایسه با کارت های همرده خود در شرکت AMD در مبحث video wall حرفی برای گفتن ندارند.کارت های Quadro K5200 و K6000 نیز قادر به خروجی چند مانیتوره هستند و هم اینک توان پردازش بسیار بالایی دارند. اما قیمت این کارتها به گونه ای است که امکان خرید آن برای هر کسی وجود ندارد. پس در مبحث کارت های شرکت Nvidia هم میتوانید علاوه بر کارت های Quadro NVS بروی کارت های Quadro SDI که برای این کار تدارک دیده شده اند حساب نمایید.

amd-vga-firepro-radeon-r9-r7-workstation-gaming-eyefinity-15

در صورتی که بدنبال راه کارهای ساده‌تر و البته غیر اصولی هستید میتوانید از ترکیب کارتهای Gaming در هر دو شرکت استفاده نمایید. مثلاً از چند کارت GTX میتوانید تعداد خروجی بیشتری بگیرید که کاملاً غیر اصولی است.
این مبحث در مورد استفاده از کارت های گرافیک AMD و Nvidia در زمینه video wall می باشد. به منظور بررسی تخصصی این کارتها و نیاز خود میتوانید بروی وب سایت شرکت های سازنده اصلاعات مفیدی را بدست آورید. شرکت های بسیاری در این زمینه فعالیت میکنند که میتوانید در صورت نیاز به پردازش حرفه ای video wall از آنها کمک بگیرید. philips , matrox  , ... شرکت هایی هستند که در زمینه video wall فعالیت حرفه ای دارند. به دلیل مصرف بالای این تکنیک، بیش از 100 شرکت معتبر در این زمینه فعالیت داشته و صدهها شرکت دیگر نیز مشغول پیاده سازی این روش در سطح دنیا هستند.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

Related Articles