شرکت imagineer Systems بروز رسانی جدیدی از نرم افزار پرطرفدار Mocha 3.1 را عرضه کرد.مهمترین خصوصیات اضافه شده پشتیبانی از فرمت فایل های جدید مانند دوربین های RED و توابع Lens Distortion می باشد که کمک بسیار زیادی در ترکینگ صحیح خواهد داشت.در حال حاضر با معرفی این نسخه جدید مشخص شد که  نرم افزار HitFilm2 به قدرت Mocha 3.1 مجهز شده است.در این نسخه از Mocha 3.1، نیز شاهد آن هستیم که خروجی مجزایی برای HitFilm2 تدارک دیده شده است.همچنین تلاش توسعه دهندگان این نرم افزار بر این بوده است که جای پای خود را در صنعت جلوه های ویژه مستحکم تر کنند. از این رو تعامل های جدیدی با نرم افزار Fusion و Flame و Nuke در Mocha 3.1 تدارک دیده شده است.

معرفی Mocha 3.1 و خصوصیات آن

 

شرکت Imagineer Systems   سالهاست که در زمینه نرم افزارهای تخصصی Post-Production فعالیت میکند. همکارانی که سالها پیش فعالیت حرفه ای خود در زمینه جلوه های ویژه را شروع کردند به یاد دارند که این شرکت نرم افزارهایی به نام Mokey و Mont و Motor داشت. Mokey نرم افزاری تخصصی در زمینه حذف موضوعات از درون فیلم بود. این نرم افزار سیم ها و کابل های متصل به بازیگران در فیلم های اکشن را براحتی حذف میکرد، علامت ها و تابلوها و موها و ... را با تکنیک های خود از فیلم ها حذف و میتوانست جایگزین آن یک عکس یا فیلم دیگر قرار دهد. Monet نیز نرم افزار Tracking & Compositing این شرکت بود. البته آن روزها Monet فقط ترکینگ های 2D و 2.5D را پشتیبانی میکرد. Motor نیز نرم افزار تخصصی Planar Tracking بود که ویژه کارهای Rotoscoping (این فعالیت در ایران به نام "یقه گیری" معروف شده است. با این تکنیک برای شخصیت های زن در فیلم ها و سریالها که لباس مناسبی ندارند یقه، آستین و ... اضافه می شود) طراحی شده بود.  بعد از گذشت مدتی شرکت Imagineer Systems اعلام کرد که نرم افزارهای Mokey, Monet , Motor دیگر تولید و پشتیبانی نخواهد شد. البته در آن روزگار این شرکت نرم افزارهای دیگری مانند Moxel و Mofex نیز داشت که بعد از گذشت یک ماه آنها را نیز از رده تولید و بروز رسانی خارج ساخت و نرم افزار جدید خود یعنی Mocha را معرفی کرد(بخوانید موکا ). این محصول در سه نسخه Mocha ، Mocha Pro و Mocha for After effects با نام اختصاری Mocha AE در اختیار کاربران قرار گرفت که در ادامه خصوصیاتی از این نرم افزار را معرفی خواهم کرد.

mochav3_01

Mocha AE CS6 نسخه ای از این نرم افزار است که به همراه نرم افزارAfter effects cs6 ارائه می شود و 2.5D Planar Tracking و چندین ابزار Roto ( برای کار Rotoscoping ) مانند X-spine و Bezier Tools برای رسم بردارها در اطراف موضوعات انتخابی می باشد. برای استفاده در AE cs6 در اختیار شما قرار می دهد.  این نسخه پایین ترین نسخه از نظر امکانات در اختیار کاربران قرار می دهد. این نسخه از نرم افزار فقط و فقط قابل استفاده در نرم افزار After Effects می باشد و به صورت رایگان همراه با این نرم افزار عرضه می گردد.

mochav3_03

Mocha AE v3 یک نرم افزار مستقل می باشد اما فقط میتواند به چند نرم افزار خاص خروجی بدهد که شامل Adobe After Effects CS3-CS6 , Apple Motion 4-5 , Apple Final Cut pro 6-7 و نرم افزار Boris FXبه صورت محدود می باشد. Mocha AE v3 علاوه بر قابلیت های ذکر شده در Mocha AE CS6 ،امکان 3D Camera Tracking نیز به آن اضافه شده است. شما میتوانید با Mocha AE v3 عملیاتی نظیر 2D & 3D Camera Tracking , Rotoscopy را انجام داده و نتیجه نهایی را به یکی از نرم افزارهای ذکر شده انتقال دهید. در این نسخه ابزارهایی نظیر ابزارهای حرکتی (transform tool) ، ابزارهای انتخابی پیشرفته و مانند انتخاب های چندتایی، لایه ای و گروه بندی موضوعات در اختیار شما قرار دارد. Mocha Pro 3 کامل ترین نسخه از این سری نرم افزار می باشد. Mocha Pro علاوه بر اینکه یک نرم افزار مستقل می باشد دارای ماژول ها و خصوصیات بسیار ارزشمندی مانند اصلاح لنز یا Lens Distortion ، تثبیت تصاویر Stabilizing ، ابزار حرفه ای برای حذف موضوعات در فیلم ها مانند طناب ها، اجسام و ... به نام Remove & clean Plate، چندین ویژگی به منظور ترکیب تصاویر و جایگذاری تصاویر جدید در قسمت های حذف شده و یا قسمت های انتخاب شده به نام Insert compositing و امکان درج و استفاده از مدلهای سه بعدی با ساختار Mesh با قابلیت ارسال نتیجه خروجی به نرم افزارهای VFX از جمله Flame , smoke , after effects , motion , final cut pro, boris fx , shake , quantel , Fusion , Nuke می باشد.

mochav3_05

همانطور که ذکر شد Mocha Pro امکان استفاده از مدلهای سه بعدی برای ترکینگ و Object Matching را در اختیار دارد. بدین منظور فایلهای سه بعدی با ساختار Mesh و فرمت FBX را میتوانید هم در برنامه استفاده کنید و هم به دیگر نرم افزارهای مرتبط ارسال کنید.Mocha Pro با پشتوانه کارشناسان فنی خود که به گونه ای مبتکر ایده Planar Tracking می باشند، امروزه به یکی از قویترین Planar Tracking های همرده خود تبدیل شده است. البته بیشترین تبلیغات و معرفی های این محصول نیز با همین خصوصیت عرضه شده و حقیقتا یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد. وجود پارامترها و توانایی های منحصر به فرد در زمینه Planar Tracking در Mocha Pro ، این نرم افزار را به عنوان یکی از انتخاب های اول کاربران VFX مخصوصا کاربران After Effects در آورده است. شما میتوانید تمامی فعالیت های ردگیری مسیر حرکت دوربین (Camera Tracking )، اصلاح تصاویر و حذف موضوعات ( Roto & Object removal ) و همچنین تثبیت تصاویر و حذف حرکات لرزشی دوربین را با قابلیت های Mocha Pro به سادگی انجام دهید.

mochav3_06

ساختار کنترل لایه ای در Mocha Pro هم باعث افزایش کارایی در این نرم افزار شده و هم سرعت کار و قدرت آن را برای کاربران افزایش داده است. سرعت مناسب در Tracking و قدرت بالای تشخیص نقاط قابل ردگیری در تصاویر ، از دیگر خصوصیات Mocha Pro می باشد. یکی از نقاط قوت این نرم افزار خصوصیات انتخابی آن می باشد. استفاده از ابزارهای Bezier & Spline در این نرم افزار و انتخاب موضوعات در تصاویر از بخش های بسیار انعطاف پذیر در Mocha Pro می باشد.Imagineer Systems انقدر شرکت قدرتمندی است که دیگر جای هیچ تردیدی در انتخاب محصولات آن باقی نخواهد گذاشت.

mochav3_08

Mocha 3.1 شاهد توسعه بسیار قدرتمندی در زمینه ماژولها و توابع Lens Distortion می باشد. در این حالت کاربران حتی میتوانند اطلاعات تصحیح لنز را به دیگر نرم افزارها ارسال و یا از آنها دریافت نمایند. همچنین به صورت مستقیم به پلاگین های After effects این اطلاعات را ارسال میکند. یکی از توانایی های Mocha 3.1 که نقطه قوت این نرم افزار به حساب می آید، استفاده از Roto Shape هایی است که قابلیت Tracking داشته و میتوانند در انتخاب ها کمک بسیار زیادی به کاربران بکنند. از این پس میتوانید این Roto Shape های رنگی را به Nuke و After Effects ارسال نمایید.

mocha31_02

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

Related Articles