GPU یا Graphics processing unit قطعه ای سخت افزاری و الکترونیکی است که در کنار یک حافظه، فرایند نمایش تصاویر و محاسبات گرافیکی را بروی یک نمایشگر به عهده دارد. GPU ها در بسیاری از سیستم های مانند تلفن های همراه، کامپیوترهای شخصی ، ورک استیشن ها و کنسول های بازی وجود دارد.

gpu-Graphics-processing-unit- Dedicated-Graphic-Card-Integrated-Graphic جی پی یو
GPU

 

 

GPU

GPU های جدید و پیشرفته عموما در مبحث گرافیک کامیپوتری و پردازش تصویر نیز حضور داشته و فرایند های محاسباتی را با سرعت و قدرت بسیار زیادی به صورت موازی با پردازنده مرکزی انجام میدهند.
در مباحث گرافیک کامپیوتری که مازستا به صورت تخصصی در آن فعالیت میکند، هر جا صحبت از GPU شد، منظور پردازنده کارت گرافیک یا کارت های محاسباتی است. این کارت ها شامل کارت های گرافیک nvidia Tesla , Quadro , Geforce , AMD Radeon , FirePro , RenderPro و … می باشد. جی پی یو ها بسیار متنوع هستند و نوع کاربری آنها نیز متفاوت است.

در کامپیوترهای شخصی دو نوع متفاوت GPU وجود دارد. گرافیک های مستقل و گرافیک های مدار مجتمع.

 Dedicated Graphic Card

gpu-Graphics-processing-unit- Dedicated-Graphic-Card-Integrated-Graphic جی پی یو
Dedicated GPU

گرافیک های مستقل که به آنها Dedicated Graphic Card نیز گفته می شود، کارت هایی هستند که کاملا با آنها آشنا هستیم. این کارت ها در رده گیمینگ و ورک استیشن و سرور تولید می شوند که شامل کارت های گرافیک از رده زیر هستند
کارت های سری بازی و سرگرمی
GeForce GTX, RTX
Nvidia Titan
Radeon HD, R5, R7, R9, RX, Vega and Navi series
کارت های سری بازی مخصوص سروهای ابری (Cloud Gaming)
Nvidia Grid
AMD Radeon Sky
کارت های ورک استیشن و رده حرفه ای
Nvidia Quadro
AMD FirePro
AMD Radeon Pro
AMD Radeon VII
کارت های سروری و هوش مصنوعی و یادگیری ماشین
Nvidia Tesla
AMD FireStream
AMD Radeon Instinct

Integrated Graphic

gpu-Graphics-processing-unit- Dedicated-Graphic-Card-Integrated-Graphic
Integrated Graphics

اما در مورد گرافیک های مدار مجتمع یا Integrated Graphic،که دیگر به آنها لقب کارت را نمیدهیم (چون واقعا کارت مستقل نیستند)، میتوان به مدلهایی از جمله Intel HD X و AMD Vega X اشاره کرد که در روی مدار CPU قرار دارند. به این گرافیک ها IGPU یا Integrated graphics processing unit میز گفته میشود.