تیم توسعه قدرتمندترین نرم افزار رایگان گرافیکی جهان، به تازگی نقشه راه توسعه Blender را منتشر کردند. Blender LTS و آینده نسخه های بلندر 3 و بلندر 4 در این نقشه راه پیش بینی شده است و برنامه ریزی دقیقی برای آن صورت گرفته است.

Blender LTS

یکی از مشکلاتی که بعد از معرفی نسخه های هر نرم افزار گرافیک به وجود می آید، عدم پشتیبانی صحیح پلاگین ها و افزونه های با نسخه جدید است. از آنجایی که Blender به تازگی به قدرت بالایی دست پیدا کرده است، تیم توسعه این نرم افزار تصمیم گرفته اند که را ارائه راهکاری، این نرم افزار را در استودیوهای بزرگ و کوچک بیشتر تثبیت کنند و امکان استفاده از این نرم افزار در Pipeline شرکت های بزرگ مورد توجه قرار گیرد.
یکی از کارهایی که باید در این خصوص انجام میگرفت، امکان کار بروی نسخه هایی از این نرم افزار به مدت طولانی در جهت ارائه پروژه ها بود. در زمانی که یک پروژه فیلم و یا انیمیشن کلید میخورد، نمیتوان در میانه راه، نسخه های نرم افزارها را بروز کرده و یا تغییر داد. اینکار، به کلی باعث از هم پاشیدن مسیر توسعه و اجرای پروژه می شود و ممکن است با عدم پشتیبانی بسیاری از پلاگین ها و اسکریپت ها و شیدرها با نسخه جدید شود.

از این رو، تیم توسعه Blender تصمیم گرفتند که این نسخه ای از این نرم افزار را دقیقا برای همین موضوع مورد بازبینی قرار دهند. از این رو هر ساله، نسخه های با نام LTS یا Long Term Support (پشتیبانی طولانی مدت) منتشر نمایند. در نتیجه این نسخه ، به گونه ای معرفی می شود که حداقل دو سال تمام بروی آن کار خواهد شد و فقط به رفع باگ و آپدیت های سخت افزاری پرداخته خواهد شد. در نتیجه شرکت ها و استودیوها و تیم های تولید فیلم و انیمیشن و جلوه های ویژه میتوانند با خیالی راحت، با این نسخه ها کار کرده و بدون نگرانی ، به مدت دوسال از آن استفاده کنند.

Blender LTS قرار است که از نسخه 2.83 شروع شود و این نسخه به مدت طولانی فقط بروی رفع ایردات مهم و آپدیت های سخت افزاری و پشتیبانی از قطعات جدید در دسترس خواهد بود. این مهمترین عامل برای استفاده از یک نرم افزار در تیم های و استودیوهای بزرگ است که بتوانند در تمام طول اجرای یک پروژه حرفه ای، با خیالی اسوده از تمامی قدرت نرم افزار و پلاگین هایی که در آن استفاده میکنند، سود ببرند. همچنین تیم های توسعه پلاگین، میتوانند از Blender LTS در جهت بهبود و رفع ایراد پلاگین خود در آن نسخه واحد استفاده نمایند.

Blender 3.0 & 4.0 Roadmap

تیم توسعه بلندر، همچنین، برنامه ریزی دقیق خود را برای ارائه نسخه های جدید و نسخه بلندر LTS اعلام کرده است. در این نسخه تا پایان سال 2021 به توسعه بلندر در نسخه 2.x ادامه داده خواهد شد و نسخه 3 منتشر می شود. سپس تا سال 2023 نسخه های Blender 3.x منتشر شده و سپس بلندر 4.0 عرضه میشود.
Blender 4.x نیز تا سال 2025 توسعه داده خواهد شد.
هر ساله دو نسخه از بلندر به شماره های x3 , x7 به صورت LTS با پشتیبانی دوساله منتشر خواهد شد.

Blender LTS
Blender LTS

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

Blender LTS و نقشه راه آینده

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها