چینی‌ها 1 ترابایت داده را در عرض تنها 1 ثانیه جا به جا کردند!

در حالی که سرعت اینترنت در کشور ما در این روزها به سمت کاهش پیش می رود، جهان بیرون به دنبال ایجاد بستری به منظور رسیدن به سرعت های خیره کننده است؛ سرعتی که حتی SSD های جدید هم نمی توانند به آن دست پیدا کنند! این بار چینی ها موفق به انتقال یک فایل با حجم 1 ترابایت در عرض 1 ثانیه شده اند. با مازستا همراه باشید.

چینی‌ها 1 ترابایت داده را در عرض تنها 1 ثانیه جا به جا کردند!
چینی‌ها 1 ترابایت داده را در عرض تنها 1 ثانیه جا به جا کردند!

در حالی که شبکه 5G در تعدادی از کشورهای جهان از جمله ایران راه اندازی نشده است، برخی کشورهای صاحب نام در این زمینه به دنبال استاندارد 6G هستند. محققان چینی ادعا می کنند که به سرعت انتقال داده ای دست یافته اند که ممکن است چین را به خط مقدم رقابت جهانی برای نسل بعدی ارتباطات بی سیم یا 6G سوق دهد.

محققان چینی با استفاده از امواج گرداب میلی متری، نوعی موج رادیویی، برای انتقال 1 ترابایت داده در طول 1 کیلومتر در یک ثانیه را مورد استفاده قرار داده و موفق به انتقال این میزان داده در زمان ذکر شده هستند.

به گفته تیمی به سرپرستی پروفسور ژانگ چائو از دانشگاه تسینگ‌هوا در پکن، ممکن است بیش از 10000 پخش زنده ویدیویی با کیفیت بالا به طور همزمان از طریق خط ارتباط بی‌سیم آزمایشی که ماه گذشته در مجموعه بازی‌های المپیک زمستانی پکن ایجاد شد، پخش شود.

بسیاری از مردم بر این باورند که شبکه 6G تا سال 2030 از نظر تجاری در دسترس نخواهد بوده و یا اولین موارد استفاده واقعی از این شبکه بین سال های 2026 تا 2028 خواهد بود. زمان تاخیر در شبکه 5G برابر با 1 میلی ثانیه است؛ این در حالی است که این زمان در شبکه 6G به 0.1 میلی ثانیه محدود شده است.

این بدان معناست که سرعت دانلود و آپلود به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این شبکه پتانسیل رسیدن به 1000 گیگابیت بر ثانیه را داراست. البته کار بر روی بستر این تکنولوژی ارتباطی همچنان ادامه داشته و در نهایت نباید به این زودی ها در انتظار انتشار آن باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها