مادربردهای اینتلی از فناوری AMD EXPO Memory با رم‌های DDR5 پشتیبانی خواهند کرد!

شرکت ای ام دی در حین معرفی پردازنده های Ryzen 7000، فناوری AMD EXPO Memory را در بخش حافظه های رم DDR5، به منظور رقابت با فناوری مشابه Intel XMP رونمایی کرد. باورش کمی سخت است اما حالا به طور رسمی اعلام شده است که فناوری AMD EXPO Memory حتی در مادربردهای مبتنی بر چیپست های اینتلی، نظیر Z690 و B660 نیز قابل پشتیبانی است! با مازستا همراه باشید.

فناوری AMD EXPO Memory به مانند Intel XMP، به منظور رساندن فرکانس حافظه های رم به حداکثر خود است. برای این منظور مادربرد و ماژول های رم نیازمند پشتیبانی از فناوری های فوق هستند. حال به نظر می رسد که دست کم از نظر تکنیکی، این دو فناوری به قدری نزدیک به یکدیگر هستند که امکان پشتیبانی از آنها در مادربردهای گروه مخالف نیز وجود دارد.

کمپانی GIGABYTE به تازگی و به طور رسمی، اعلام کرده است مادربردهای مبتنی بر چیپست های Z690 و B660 این شرکت، از کیت و ماژول های رمی که از فناوری AMD EXPO پشتیبانی می کنند، به راحتی استفاده کرده و امکان به کار گرفتن AMD EXPO در این مادربردها نیز وجود دارد. کاربران می توانند به راحتی در مادربردهای گیگابایت در تمامی پلتفرم ها با حافظه های پشتیبانی شده از AMD EXPO یا Intel XMP لذت ببرند.

AMD اخیراً فناوری جدید Expo را برای حافظه DDR5 در آخرین پلتفرم AM5 رونمایی کرده است. در گذشته نیز چند اتفاق مشابه اما محدود روی داده بود. به عنوان مثال NVIDIA با یک حرکت بسیار جالب توجه، بسیاری از مانیتورهای گیمینگ که تنها از فناوری AMD FreeSync پشتیبانی می کردند را برای استفاده از کارت های گرافیک NVIDIA GeForce و فناوری NVIDIA G-Sync آماده کرد.

گیگابایت در این راستا اعلام کرده است که برنامه ای مشابه را برای مادربردهای آتی، یعنی Z790 و B760 خواهد داشت که در این صورت دست کاربران برای استفاده از رم های هر دو کمپانی بر روی یک پلتفرم واحد باز خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها