پردازنده Core i9-13900K با فرکانس 5.5 گیگاهرتز خوراک بازی و رندر است!

اگر اخبار مازستا را دنبال کرده باشید بدون شک می‌دانید که نسل بعدی از CPUهای اینتل با نام خانواده Raptor Lake، این روزها با اخباری متعدد و درز اطلاعات روبرو است. ظاهرا عطش رسانه‌های سخت افزاری و کاربران برای دریافت اطلاعات فنی بیشتر از این پلتفرم تمام نشدنی است؛ اینک انتشار یک بنچمارک و تست از پرچمدار آتی اینتل یعنی Core i9-13900K، به سرعت نور خبرساز شده است. داستان از چه قرار است؟ با مازستا همراه باشید.

نسل بعدی پردازنده‌های اینتل موسوم به سری رپتور لیک، تا پایان سال جاری جایگزین پردازنده‌های نسل دوازدهمی آلدر لیک خواهند شد. سری Raptor Lake با هسته‌های بیشتر، امکان اورکلاک بالاتر، معماری بهبود یافته و حتی فرکانس‌های بهتر همراه است.

رپتور لیک‌ها برای رویارویی با سری AMD Ryzen 7000 آماده شده‌اند. آیا سری AMD Ryzen 7000 مانند سری AMD Ryzen 5000 بازی را به پردازنده‌های Intel Raptor Lake واگذار می‌کنند؟

Core i9-13900K

در روزهای اخیر متوجه شدیم که ایسوس آپدیت جدیدی را برای BIOS مادربردهای سری Intel Z690 خود منتشر کرده است که پس از آن مادربردهای فوق امکان پشتیبانی از پردازنده‌های رپتور لیک را دارا خواهند بود. این آپدیت اینک توسط تعدادی از منابع مورد استفاده قرار گرفته است.

یک منبع معتبر پس از نصب آپدیت جدید بر روی مادربرد ASUS ROG Maximus Z690 Extreme، اقدام به تست یک پردازنده پرچمدار نسل سیزدهم اینتل با نام Core i9-13900K کرده است.

به گفته این منبع Core i9-13900K دارای 24 هسته نوع هیبریدی بوده و فرکانس پایه یا بیس در آن به 3.0 گیگاهرتز می‌رسد.

این پردازنده دارای 32 رشته بوده و به مانند گذشته، هسته‌های سری E آن فاقد رشته هستند که در نتیجه می‌توان گفت که این هسته از ویژگی Hyper Threading پشتیبانی نمی‌کنند که البته این مسئله قابل انتظار بود. در ادامه این منبع به ما می گوید که Core i9-13900K دارای حافظه نهان سطح L3 برابر با 36 مگابایت است.

و اما جذاب‌ترین بخش اطلاعات این پردازنده که البته یک نمونه تست و مهندسی نوع Engineering Sample 3 (ES3) است، فرکانس بوست است. Core i9-13900K در فرکانس بوست خود می‌تواند به فرکانس 5.5 گیگاهرتز دست پیدا کند!

در نتیجه این پردازنده در حوزه‌های بازی، تولید محتوا و رندر، به مراتب بسیار بهتر از Core i9-12900K است. همچنین این منبع یک تست از گکبنچ را نیز بر روی Core i9-13900K اعمال کرده است.

Core i9-13900K بر اساس رتبه بندی رسمی، 7 درصد در تک هسته‌ای و 37 درصد در چند هسته‌ای در همان تست Geekbench 5 سریع تر از Core i9-12900K خواهد بود. البته بازهم یادآور می‌شویم که با یک نمونه مهندسی روبرو هستیم و در نسخه نهایی، امتیازهایی بهتر را شاهد خواهیم بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها