اینتل دست بردار نیست؛ پردازنده‌های عجیب غریب Alder Lake-N در راه‌اند!

اینتل به تازگی پردازنده های نسل دوازدهم خود با نام آلدر لیک را در 2 بخش لپ تاپ و دسکتاپ وارد بازار کرده است؛ آنها با قدرت بالا و قیمت مناسب در حال درو کردن بازار هستند؛ اما به نظر می رسد که اینتل به این مقدار دلخوش نبوده و برای عرضه مدل های بیشتر آماده می شود؛ پردازنده های Alder Lake-N چه بوده و دارای چه ویژگی هایی هستند؟

اینتل دست بردار نیست؛ پردازنده‌های عجیب غریب Alder Lake-N در راه‌اند!
اینتل دست بردار نیست؛ پردازنده‌های عجیب غریب Alder Lake-N در راه‌اند!

پردازنده های آلدر لیک در هر دو بخش لپ تاپ و دسکتاپ، برای اولین بار در جهان از فناوری هیبریدی بهره می برند؛ به طوری که در اکثر مدل های خانواده Alder Lake از ترکیب هسته های کوچک و بزرگ استفاده شده است که هر هسته با توجه به نوع پردازش داده شده وارد عمل می شود.

ظاهراً خانواده Alder Lake اینتل همچنان در حال رشد است و آخرین اطلاعات افشا شده حاکی از آن است که یک خانواده جدید به نسل دوازدهم اینتل اضافه خواهد شد؛ ظاهرا اینتل به دنبال ایجاد یک فشار همه جانبه به AMD است.

به نقل از منابع معتبر، سری جدید پردازنده های آلدر لیک با نام Alder Lake-N شناخته می شوند. اما تفاوت آنها با پردازنده های کنونی Alder Lake در چیست؟ به گفته این منابع CPU های خانگی Alder Lake-N تنها از هسته های کوچک موسوم به Gracemont استفاده کرده و فاقد هسته های بزرگ تر یعنی Golden Cove هستند. البته داستان عجیب و غریب پردازنده های Alder Lake-N به همین جا ختم نمی شود!

این خانواده در بخش کنترلر داخلی فاقد هرگونه باس و مسیر PCI-E هستند! در نتیجه برای استفاده از درگاه های PCI-E تنها باید روی چیپست های مادربرد تکیه کرد.

گفته می شود Alder Lake-N با حداکثر هشت هسته عرضه می شود و همچنین گرافیک مجتمع آنها یا همان iGPU داخلی از نسل دوازدهم بوده و دارای 32 واحد EU است. به نظر می رسد که اینتل به دنبال ارائه یک خانواده اقتصادی، ارزان قیمت و با توان حرارتی پایین است که بتواند حتی در مینی کامپیوتر و کامپیوترهای AIO نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها