خنک کننده انویدیا برای RTX 4090 و RTX 4080 دارای سه فن است!

داستان گرما و مصرف انرژی در نسل بعدی کارت های گرافیک AMD RX 7000 و NVIDIA GeForce RTX 4000 به قدری جدی شده است که این روزها در چند نوبت شاهد انتشار اخبار پیرامون آن بوده ایم. رقابت بین دو تیم سرخ و سبز به جایی رسیده است که آنها توان مصرفی و حرارتی را از اولویت خود خارج ساخته و تنها به دنبال پرفورمنس بالاتر هستند. حال مشخص شده است که خنک کننده انویدیا دارای سه فن بوده و بسیار هم بزرگ است! با مازستا همراه باشید.

در نسل قبل انویدیا خنک کننده‌ای را برای اولین بار در کارت های گرافیک رفرنس یا همان مرجع و FE معرفی کرد که دارای دو فن معکوس بوده و یک هیت سینک بزرگ در وسط آن قرار دارد.

حال به نظر می‌رسد که این خنک کننده توانمند که حتی از پس دمای RTX 3090 هم بر می آمد، باید جای خود را به یک کولر قوی تر بدهد.

در هفته های اخیر برای اولین بار تصویری از یکی از خنک کننده های رده بالای انویدیا از سری مدل های GeForce RTX 4000 منتشر شده بود که برخی آن را منتسب به RTX 4080 یا RTX 4090 می دانستند. اما Kopite7kimi باز هم با افشاگری های جدید خود، به تیتر رسانه ها مبدل شده است.

تراشه AD102 قوی ترین سیلیکون انویدیا در خانواده جیفورس 4000 است که در اواخر امسال معرفی خواهند شد. این تراشه در کارت های گرافیکی مانند RTX 4080/Ti و RTX 4090/Ti مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال بد نیست بدانید که در روزهای اخیر همین منبع افشا کرده بود که RTX 4080 در مدل رفرنس دارای توان 420 وات است! البته بدون شک در مدل های سفارشی مانند مدل های ایسوس و ام اس آی با توجه به اورکلاک کارخانه شاهد توان هایی بالاتر خواهیم بود.

خنک کننده انویدیا

اینک این منبع در ادامه افشاگری های خود اعلام کرده است که خنک کننده مرجع و رفرنس انویدیا برای برای کارت های گرافیکی نظیر RTX 4080 Founders Edition یا RTX 4090 Founders Edition دارای سه فن است!

این در حالی است که کارت های گرافیک کنونی یعنی RTX 3090 Founders Edition یا RTX 3080 Founders Edition از خنک کننده های 2 فن با طراحی جالب و جدید بهره می برند.

معماری بعدی انویدیا موسوم به Ada Lovelace دارای افزایش قدرت بسیاری به نسبت کارت های گرافیک کنونی یعنی GeForce RTX 3000 است که به همین علت افزایش توان مصرفی (TGP) و حرارتی (TDP) را در پی آنها خواهیم دید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها