هوش مصنوعی یا AI که به اختصار به artificial intelligence گفته می شود، یکی از شاخه های علم رایانه است که هدف های بسیار بلندپروازانه ای دارد.

هدف اصلی‌ هوش مصنوعی یا AI (Artificial Intelligence)  آن است که ماشین‌های هوشمندی تولید کند که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد. هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد.این تعریف می تواند به تمامی ماشین هایی اطلاق شود که بگونه‌ای همانند ذهن انسان عمل می‌کنند و می‌توانند کارهایی مانند حل مسئله و یادگیری داشته باشند. اساس هوش مصنوعی آن است که هوش انسان و طریق کار آن بگونه ای تعریف شود که یک ماشین بتواند آن را به راحتی اجرا کند و وظایفی که بر آن محول می شود را به درستی اجرا کند. هدف هوش مصنوعی یا AI (Artificial Intelligence) در حقیقت بر سه پایه استوار است: یادگیری،استدلال و درک.

هوش مصنوعیAI  محدود (artificial narrow intelligence)

در تاریخچه هوش مصنوعی  یا AI (Artificial Intelligence)، هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی پدید آمده است. این روزها نمونه های Artificial Intelligence محدود زیاد است. برای مثال رایانه‌هایی که در بازی های پیچیده‌ای مانند شطرنج ، تصمیم گیری هوشمندانه در زمینه تجارت و در انواع دیگر کارهای مهم توانسته‌اند از بهتر عمل کنند نمونه‌هایی از هوش مصنوعی محدود هستند. زمانی که در مورد هوش مصنوعی محدود صحببت می‌کنیم منظورمان سیستم‌های هوشمندی است که در انجام دادن یک وظیفه (task) به خصوص بهتر از انسان عمل می‌کنند. برای مثال سیستم هوشمندی که می‌تواند به صورت خودکار گفتار را به نوشتار تبدیل کند یا سیستم‌های تشخیص چهره که قادرند هویت یک فرد را حتی در شلوغی و سیل عظیمی از جمعیت تشخیص دهند. اگر بخواهیم برخی از کاربرد‌های هوش مصنوعی محدود را مثال بزنیم، عبارتند از:

اتومبیل های خود ران که به کمک هوش مصنوعی یا AI (Artificial Intelligence) یاد می‌گیرند که چگونه رانندگی کنند.
سیستم‌های پردازش تصویر و تشخیص چهره که می‌توانند کارهای بسیاری را انجام دهند و عملیات تشخیص هویت افراد را انجام دهند.
سیستم‌های AI که به انجام فرآیندهای مالی در بانک‌ها و سایر کسب و کارهای مالی کمک می‌کند.
دستیارهای هوشمند که بر اساس نیازهایتان به شما کمک می‌کنند و حتی پروازها و هتل هایتان را از قبل رزرو می‌کنند.
و….

هوش مصنوعی  AI عمومی Artificial General Intelligence

منظور از Artificial Intelligence عمومی ماشینی است که می‌تواند دنیای اطراف خود را همانند یک انسان درک کند و دارای ظرفیت و گنجایش مشابه برای انجام فعالیت‌ها و وظایفی است که یک انسان به طور معمول آن‌ها را انجام می‌دهد. در حال حاضر هوش مصنوعی عمومی وجود ندارد اما رد پای آن را می‌توانیم در داستان های دارای ژانر عملی-تخیلی مشاهده کنیم. از نظر تئوری یک هوش مصنوعی عمومی می تواند هم سطح انسان فعالیت کند و یا حتی در زمینه‌هایی مانند حافظه و … ازاو بهتر عمل کند.

با این سطح از آگاهی و دانش یک ماشین می‌تواند تمام کارهایی که زمانی بر انسان محول می‌شد را بدون نیاز به وجود انسان انجام دهد و با گذشت زمان بیشتر ماشین‌های دارای Artificial Intelligence عمومی می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها جای انسان را پر کنند. خاتمه دادن به نیاز حضور نیروی انسانی در بسیاری از کارها و استفاده از تکنولوژی Artificial Intelligence عمومی یا کامل می‌تواند مانند هر تکنولوژی دیگری هر دو جنبه مثبت و منفی در زندگی اجتماعی و فردی انسان‌ها داشته باشد. اما با همه‌ی این‌ها وجود آن بسیار مفید و در عین حال اجتناب ناپذیر خواهد بود. به کمک هوش مصنوعی عمومی که دارای توانایی‌ها و ظرفیت‌های زیادی برای کمک به بشریت می‌باشد، بسیاری از مشکلاتی انسان امروزی با آن سر و کله می‌زند، همانند تغییرات شدید آب و هوایی، حل خواهد شد.

سیستم‌های هوش مصنوعی عمومی می‌تواند از کارهای عادی تا کارهای بسیار مهم و خطیر را به بهترین شکل انجام دهند. در سطح عمومی آن‌ها می‌توانند کارهایی مثل رانندگی، دستیار شخصی هوشمند با توانایی درک همه‌ی نیازهای کاربر، یک دستیار پزشک و یا سیستم تشخیص بیماری و… باشد. در سطوح بالا این سیستم‌ها می‌توانند کارهایی را انجام دهند که به زندگی و امنیت و جان انسان‌ها بستگی دارد و می‌توانند به خوبی از پس چنین کارهایی بر بیایند.

سوپر هوش مصنوعی

سوپر هوش مصنوعی در واقع عبارتی است که برای AI استفاده می‌شود که سطح هوش و درک انسانی را پشت سر گذاشته و به نوعی دارای هوش فرا بشری خواهد شد. تا به حال نوز هیچ جامعه‌ای نتوانسته به سوپر Artificial Intelligence دست پیدا کند. در حقیقت رسیدن یا نرسیدن و یا حتی زمان رسیدن به آن در حاله‌ای از ابهام می‌باشد. هم چنین این مسئله که چنین هوش مصنوعی چه کارهایی انجام می‌دهد و یا این مسئله که آیا قرار است تهدیدی برای بشر باشد یا فرصتی برای او، هم مبهم است و بسیاری از صاحب نظران نظرات بسیار متفاوتی را در این مورد دارد وبحثی داغ بین صاحبان غول‌های تکنولوژی می‌باشد. برای رسدن به این سطح از هوش مصنوعی، یک سیستم هوشمند باید تست تورینگ را پشت سر گذاشته باشد و هیچ ماشینی تا به حال به سطحی از درک و شعور و وسعت دانش یک انسان بالغ نرسیده است که از این تست سر بلند بیرون آمده باشد.

هوش مصنوعی در گرافیک کامپیوتری

هوش مصنوعی در زمینه گرافیک کامپیوتری این روزها طوفانی به پا کرده است. از تولید مدلهای سه بعدی هوشمند از روی یک تصویر، ایجاد محیط طبیعی، انتخاب های هوشمند، تبدیل تصاویر به صحنه های کامل سه بعدی و هزاران موضوع دیگر که همگی توسط AI در گرافیک کامپیوتری مهیا شده است.

نرم افزارهای هوشمند، قادرند اطلاعات محتوای متنی یا تصاویر را دریافت کرده و تحلیل کنند و در نهایت صفحات آماده را به طراح تحویل دهند. طراحی چاپ، هم اکنون با چالش های خاصی مواجه است. طراحان نرم افزارهای طراحی به دنبال وارد کردن ML به ابزارها و برنامه های لی‏آوتی خود هستند.

به هر تقدیر، AI قرار است بسیاری از کارها را از دوش انسان بردارد. طراحان اکنون با کارهای روزمره خسته کننده ای روبرو هستند. نمونه های آن را می توان، محلی سازی یا تولید مجدد یک گرافیک به زبان های مختلف دانست.

برخی شرکتها در حال حاضر نیز از Artificial Intelligence بهره می گیرند به عنوان مثال، نتفلیکس از سیستم های هوش افزوده برای ترجمه، شخصی و محلی سازی تبلیغات برنامه های معروف خود به زبان های مختلف استفاده می کند. یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تولید میلیون ها طراحی بسته بندی برای نوتلا استفاده شده است. این طراحی ها از پایگاه داده ای از صدها الگو و رنگ استخراج شده اند. هرکدام از این ظرفها شکلی منحصربفرد دارند. فقط کافی است توجه داشته باشیم که تمامی هفت میلیون طرح در یک ماه فروش رفتند.