مادربردهای اینتل B660 فاقد گذرگاه PCI-E 5.0 است؟!

اینتل به تازگی مادربردهای سری 600 را با اولین مدل یعنی Z690 و پرچمدار گروه وارد بازار کرده است. می دانیم که مدل های اقتصادی نظیر B660 نیز به زودی از راه می رسند. اما آیا آنها هم از گذرگاه فوق سریع PCI-E 5.0 پشتیبانی می کنند؟ با مازستا همراه باشید.

پلتفرم نسل دوازدهم اینتل با نام Alder Lake به تازگی وارد بازارهای جهانی شده و افزون بر عملکرد و پرفورمنس بسیار خوب خود، دو ویژگی برتر و برجسته یعنی پشتیبانی از رم های DDR5 و گذرگاه جدید PCI-E 5.0 یا همان نسل پنجم را به همراه دارد.

اینتل در بخش اول ورود آنها به بازار، CPU های رده بالای گروه آلدر لیک را با مادربردهای Z690 منتشر کرده است. اما می دانیم که در ماه های آتی مادربردهای ارزان تر سری 600 با CPU های میان رده و ارزان نیز در بازار حضور خواهند داشت.

حال یک نکته در اینجا بسیار مهم است؛ آیا مادربردهایی نظیر B660 نیز از گذرگاه PCI-E 5.0 پشتیبانی می کنند؟ به تازگی یک منبع تصاویری از مشخصات مادربرد ASUS PRIME B660-PLUS D4 را منتشر کرده است که در آن به یک نکته جالب اشاره شده است؛ این مادربرد فاقد درگاه PCI-E 5.0 بوده و از گذرگاه PCI-E 4.0 استفاده می کند.

این مسئله دو نکته را به همراه دارد؛ نخست آنکه ظاهرا تمام مادربردهای B660 دارای گذرگاه PCI-E 5.0 نبوده و تنها تعدادی از آنها این گذرگاه را حمل می کنند؛ دوم آنکه اینتل به طور کامل قید استفاده از PCI-E 3.0 را زده و PCI-E 4.0 را به عنوان حداقل استاندارد در نظر گرفته است.

این واقعیت که مادربردهای B660 ممکن است از Gen5 پشتیبانی نکنند، با توجه به اینکه خطوط Gen5 به CPU متصل هستند، نه چیپ ست، واقعاً کمی تعجب آور است. با این حال، چیپست B660 در بخش میان رده ها، سیستم های میانی را هدف قرار می دهد؛ جایی که شاید کاربران آن به فکر خرید سخت افزارهای PCI-E 5.0 نبوده حداکثر PCI-E 4.0 برای آنها کافی باشد؛ افرادی که ممکن است بخواهند با حداقل سرمایه گذاری به پلتفرم LGA1700 ارتقاء دهند. پس باید گفت که PCI-E 5.0 چیزی نیست که کاربران آن را از دست بدهند! دست کم تا 1 سال آینده کارت گرافیکی با پشتیبانی از این گذرگاه وارد بازار نخواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها