کالبدشکافی پردازنده‌های نسل دوازدهم آلدر لیک با یک نکته جالب توجه

شرکت اینتل به تازگی پردازنده های نسل دوازدهم خود موسوم به آلدر لیک را معرفی کرده و قیمت آنها به همراه تمامی مشخصات منتشر شده است. حال به لطف MSI بعد از کالبدشکافی آلدر لیک ها، تصاویری از داخل این پردازنده ها منتشر شده است که با نسل یازدهم مقایسه شده و حاوی نکات جالب توجهی است. با مازستا همراه باشید.

کالبدشکافی پردازنده‌های نسل دوازدهم آلدر لیک با یک نکته جالب توجه
کالبدشکافی پردازنده‌های نسل دوازدهم آلدر لیک با یک نکته جالب توجه

شرکت MSI دارای یک برنامه ویدیویی موسوم به MSI Insider است. MSI Insider بارها برای بر سر زبان انداختن خود، اطلاعات محرمانه و حائز اهمیتی را منتشر کرده است. MSI Insider در آخرین برنامه خود با کالبدشکافی آلدر لیک ها، به سراغ برداشتن لایه IHS بر روی CPU های نسل یازدهم و دوازدهم رفته و ابعاد تراشه (Die) را مقایسه کرده است. نکته جالب توجه، ابعاد بسیار کوچک تر تراشه های نسل دوازدهم به نسبت نسل یازدهم است.

پردازنده های نسل دوازدهم با نام Alder Lake-S با لیتوگرافی 10 نانومتری تولید می شوند. این در حالی است که پردازنده های نسل یازدهم Rocket Lake-S با لیتوگرافی 14 نانومتری تولید شده اند.

با این وجود تعداد هسته های آلدر لیک بیش از راکت لیک است. در این برنامه MSI در ابتدا یک پردازنده 6 هسته ای از خانواده Alder Lake-S را نمایش داده است که از سری مدل های اقتصادی Core i5 بوده و تنها دارای هسته‌های عملکردی (P-Cores) است. این پردازنده فاقد هسته های سری E است.

دومین پردازنده نیز یک نمونه 16 هسته ای (8 بعلاوه 8 هسته) است که احتمالا یکی از مدل های Core i9 آلدر لیک خواهد بود. در این مدل از 8 هسته کوچک و 8 هسته بزرگ استفاده شده است. سومین پردازنده نیز یک تراشه 8 هسته ای از نسل یازدهم با نام راکت لیک است. با توجه به ابعاد ثبت شده، جالب توجه است که پردازنده های راکت لیک بسیار بزرگ تر از آلدر لیک هستند.

همچنین ابعاد آنها به نسبت پردازنده های AMD Ryzen بسیار کوچک تر است که این نکته هم می تواند برای سازندگان مادربرد اینتل یک مزیت به شمار برود. به عنوان مثال ابعاد پردازنده 16 هسته ای آلدر لیک 215.25mm2 است. این در حالی است که پردازنده 8 هسته ای نسل یازدهم دارای مساحت 276mm2 است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها