پردازنده‌های گیمینگ و رندرینگ رپتور لیک با تغییراتی متفاوت

در برخی موارد شاهد نشت اطلاعات مهم از محصولات آتی شرکت ها، توسط افشاگران دنیای سخت افزار هستیم. اینبار اما انتشار یک اسلاید رسمی در یک مراسم اینتل، اطلاعات جالب توجهی را در مورد پردازنده های خانگی Raptor Lake-S و پلتفرم نسل سیزدهم این شرکت برای ما افشا کرده است. با مازستا همراه باشید تا بیشتر با رپتور لیک آشنا شوید.

از نسل دوازدهم تا سیزدهم اینتل

در حال حاضر شرکت Intel با پردازنده های نسل دوازدهم خود موسوم به Alder Lake، بخش بزرگی از بازار CPU های خانگی را از AMD پس گرفته است؛ اما تیم اینتل به خوبی می داند که پردازنده های AMD Ryzen 7000 نیز دست کم در حوزه خانگی حرف هایی برای گفتن دارند. پس بدون شک برای نسل سیزدهم خود یعنی پردازنده های رپتور لیک نیز آستین بالا زده و بهترین ها را فراهم می کند.

در حالی که انتظار می رفت برخی موارد فنی در سری رپتور لیک تغییر یابد، نشت یک اسلاید از چیپست پلتفرم Raptor Lake که اینتل چند مورد عجیب را تغییر نخواهد داد!

اسلاید فوق که به جزئیات فنی PCH می‌پردازد، عنوان می‌کند که اینتل برای اسلات های SSD نوع NVME، از مسیر PCI-E 4.0 که به کنترلر پردازنده متصل است استفاده خواهد کرد.

این در حالی است که انتظار می رفت اینتل این مسیر را با باس PCI-E 5.0 تعویض کند چرا که پردازنده های Ryzen 7000 از این باس برای اسلات اس اس دی های NVME استفاده می کنند.

مسئله دوم آن است که اینتل به مانند پردازنده های کنونی Alder Lake، در سری رپتور لیک هم از رم های DDR4 و هم از رم های DDR5 پشتیبانی خواهد کرد که این نکته نیز قابل پیشبینی بود چرا که در حال حاضر رم های DDR4 به وفور یافت و تولید می شوند.

اینتل سرعت بومی و پایه رم های DDR5 را در پلتفرم Raptor Lake از 4800 مگاهرتز کنونی به 5600 مگاهرتز افزایش می دهد. برای رم های DDR4 نیز سرعت پایه و حداقلی 3200 مگاهرتز است. AMD یک سوکت AM5 با حافظه NMVe متصل به CPU بر روی پروتکل PCIe Gen5 ارائه خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها