AMD همکاری با Micron را آغاز کرد؛ آیا مشکل کمبود کارت‌های گرافیک حل می‌شود؟

همانطور که می دانید، کمبود کارت های گرافیک این روزها سر و صدای بسیاری به راه انداخته است. علت اصلی این مسئله کمبود تراشه های حافظه و تراشه های گرافیکی اصلی یا همان GPU است. اینک AMD برای بهبود این وضعیت دست به کار شده و تصمیم به تغییر تامین کننده تراشه های حافظه GDDR6 خود گرفته است. پای Micron هم به میدان باز شد.

تمامی کارت های گرافیک AMD Radeon RX 6000 از تراشه های حافظه GDDR6 استفاده می کنند. تعدادی از کارت های گرافیک NVIDIA نیز با همین نوع تراشه ها عرضه می شوند. در نتیجه کمبود تراشه های حافظه گرافیکی GDDR6 نیز یکی از مشکلات سازندگان کارت های گرافیک است.

AMD همکاری با Micron را آغاز کرد؛ آیا مشکل کمبود کارت‌های گرافیک حل می‌شود؟
AMD همکاری با Micron را آغاز کرد؛ آیا مشکل کمبود کارت‌های گرافیک حل می‌شود؟

حتی انویدیا به ناچار تنها در چند مدل از کارت های گرافیک خود به تراشه های GDDR6X روی آورد چرا که موجودی آنها نیز چندان دلچسب نیست. هجوم ماینرها به کارت های گرافیک یکی از بزرگ ترین عوامل کمبود آنها است که البته افزایش قیمت بسیار بالا را نیز به همراه داشته است.

اگر چه AMD با این مسئله مشکلی ندارد، اما خواهان افزایش فروش کارت های گرافیک تیم خود است. در نتیجه این کمپانی به طور رسمی اعلام کرد که سازنده تراشه های گرافیکی خود را تغییر داده و از این به بعد Micron تراشه های GDDR6 کارت های گرافیک AMD Radeon RX 6000 را تامین می کند.

از سوی دیگر این تصمیم می تواند یک ویژگی دیگر را نیز به همراه داشته باشد. AMD تنها در چند مدل رده بالای Radeon RX 6000 مانند RX 6900 XT و RX 6800/XT از تراشه های رده بالای GDDR6 با فرکانس 16 گیگابیت در ثانیه و بالاتر استفاده می کند.

در مدل های پایین تر شاهد استفاده از تراشه های 14 گیگابیتی هستیم؛ حال به نظر می رسد که AMD در نظر دارد تا مدل های پایین تر را نیز به تراشه های 16 گیگابیت در ثانیه ای مجهز سازد که بدون شک در عملکرد نهایی کارت گرافیک موثر است.

کارت‌های گرافیکی که با مدل‌های سری RX 6600 و RX 6700  شروع می‌شوند به زودی با ماژول‌های حافظه Micron GDDR6 در دسترس خواهند بود، تغییری که می‌تواند منجر به افزایش در دسترس بودن برای کارت‌های گرافیک سری RX 6000 AMD در سه‌ماهه چهارم 2021 شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها