Blender 3.0’s Cycles X اکنون روی پردازنده‌های گرافیکی AMD اجرا می‌شود

Cycles X، بازنویسی اصلی رندر Blender’s Cycles است که در Blender 3.0 ارائه می‌شود و اکنون از پردازنده‌های گرافیکی AMD از طریق HIP پشتیبانی می‌کند. Blender 3.0’s Cycles X یک سیستم منبع باز بوده که امکان اجرای کد را بر روی سخت‌افزار Nvidia CUDA و AMD فراهم می‌کند. این عملکرد در نسخه‌ی بتای Blender 3.0 برای هر کسی که از درایور بتای نرم افزار Radeon جدید AMD بهره‌ می‌برد، در دسترس است.

Cycles X برای پشتیبانی از شتاب پردازنده گرافیکی در سخت افزار AMD از طریق HIP

یکی از بازنویسی‌های اصلی رندر Cycles با هدف اثبات برای 10 سال آینده، Cycles X بوده که پشتیبانی از OpenCL، API را که قبلا برای رندر GPU در سخت‌افزار AMD استفاده می‌شد، منسوخ کرد.

Blender 3.0's Cycles X اکنون روی پردازنده‌های گرافیکی AMD اجرا می‌شود
Blender 3.0’s Cycles X اکنون روی پردازنده‌های گرافیکی AMD اجرا می‌شود

ساخت‌های اولیه Cycles X فقط بر روی پردازنده‌های گرافیکی Nvidia اجرا می‌شد. در زمان اعلام اولیه، برشت ون لومل، توسعه‌دهنده Cycles X گفت که تیم قصد دارد پشتیبانی از سخت‌افزار AMD و Intel را بازگرداند، اما نگفت این تحول چه زمانی و به چه شکل صورت خواهد گرفت. در نهایت به تازگی در وبلاگ توسعه‌دهندگان این شرکت اعلام شد که Cycles X از پردازنده‌های گرافیکی AMD از طریق HIP پشتیبانی می‌کند.

HIP چیست؟

HIP یک API و زبان هسته منبع باز C++ است. HIP (رابط محاسباتی ناهمگن برای حمل و نقل) به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا نرم افزاری را ایجاد کنند که بر روی هر دو پردازنده گرافیکی Nvidia و AMD از یک پایه کد اجرا شود. HIP که گاهی اوقات به عنوان راهی برای انتقال ابزارهای نوشته شده با استفاده از چارچوب محاسباتی CUDA انویدیا به پردازنده‌های گرافیکی AMD توصیف می‌شود، چندین سال است که به عنوان بخشی از پلتفرم ROCm AMD (Radeon Open Compute) وجود داشته است. با این حال، این اولین بار است که از استفاده‌ی آن برای نرم افزار رسانه و سرگرمی آگاه هستیم.

Cycles X چگونه روی پردازنده‌های گرافیکی AMD اجرا می‌شود؟

AMD هیچ معیاری برای Cycles X در حال اجرا، بر روی GPUهای خود ارسال نکرده است، اما عملکرد از نظر تئوری باید مشابه کارت CUDA باشد. در نتیجه می‌توان گفت که Cycles X همانند CUDA از API OptiX Nvida برای تسریع ردیابی پرتوهای GPU استفاده می‌کند. این ممکن است به این معنی باشد که پردازنده‌های گرافیکی فعلی انویدیا همچنان عملکرد بهتری نسبت به کارت‌های AMD دارند، بنابراین دیدن برخی امتیازات بنچمارک مستقل جالب خواهد بود.

بنیاد بلندر اعلام کرده است که از API Vulkan منبع باز برای ردیابی پرتوهای GPU در Eevee، موتور رندر real-time بلندر پشتیبانی خواهد کرد، اما هنوز هیچ اطلاعیه‌ای معادل برای Cycles X وجود ندارد.

Cycles X روی کدام GPUهای AMD اجرا می‌شود؟

AMD پشتیبانی از Cycles X را در سری Radeon RX 6000، نسل فعلی پردازنده‌های گرافیکی مصرف‌کننده و Radeon Pro W6800، کارت ایستگاه کاری برتر فعلی خود تأیید کرده است. با این حال، پیاده‌سازی فقط به کارت RDNA یا جدیدتر نیاز دارد، بنابراین ممکن است روی پردازنده‌های گرافیکی قدیمی‌تر AMD نیز کار کند.

سیستم مورد نیاز و تاریخ انتشار Blender 3.0’s Cycles X

پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی AMD در Cycles در نسخه‌ی بتای فعلی Blender 3.0 در دسترس است. برای فعال کردن آن، به درایور بتای جدید AMD، Radeon Software 21.40 Beta برای Blender 3.0 نیاز دارید. Blender 3.0 قرار است در اوایل دسامبر 2021 برای ویندوز، لینوکس و macOS منتشر شود. پشتیبانی Cycles از پردازنده‌های گرافیکی AMD به نسخه ویندوز در Blender 3.0 با پشتیبانی لینوکس در Blender 3.1 محدود می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها