Core i9-12900K در 8 هسته به فرکانس خیره کننده 5.2 گیگاهرتز رسید!

پردازنده Core i9-12900K پرچمدار گروه Intel Alder Lake یا همان نسل دوازدهم اینتل است که به زودی در بازارهای جهانی عرضه خواهند شد. حال Core i9-12900K در یک تست جذاب با فرکانس 5.2 گیگاهرتز نشان داده است که برای بازی و کامپیوترهای رندرینگ گزینه ای ایده آل است.

برخی از نرم افزار و برنامه ها نظیر بازی، موتورهای رندرینگ، برنامه های مهندسی و تولید محتوا، به عملکرد تک هسته اهمیت ویژه ای می دهند. فرکانس نیز عامل مهمی در تعیین پرفورمنس هسته ها است.

به همین منظور اینتل در سال های اخیر سعی در بالا بردن فرکانس کاری CPU های خود داشته و به همین منظور در نسل دوازدهم نیز این سیاست گذاری را شاهد خواهیم بود. در روزهای اخیر تاریخ انتشار پردازنده های نسل دوازدهمی آلدر لیک را برای شما عزیزان اعلام کردیم. اینک شاهد یک تست جالب توجه از Core i9-12900K در برنامه CPU-Z هستیم.

Core i9-12900K در 8 هسته به فرکانس خیره کننده 5.2 گیگاهرتز رسید!
Core i9-12900K در 8 هسته به فرکانس خیره کننده 5.2 گیگاهرتز رسید!

پیش از هر چیز باید یادآور شویم که Core i9-12900K یک پردازنده 16 هسته ای است که دارای 8 هسته بزرگ و 8 هسته کوچک به همراه 24 رشته است. همچنین باید بدانید که فرکانس بوست اعلامی توسط AMD و Intel، به معنی اعمال فرکانس فوق برای تمام هسته ها نبوده و بین 1 تا 4 هسته اعمال می شود.

اما اینتل برای رسیدن به این فرکانس در هسته های بیشتر تلاش کرده است. طبق تصاویری که از برنامه CPU-Z منتشر شده است، نتایج تست یک پردازنده Core i9-12900K نشان می دهد که این CPU با تمامی هسته های بزرگ یا همان پُر مصرف خود به فرکانس 5.2 گیگاهرتز در حالت بوست 3 دست یافته است!

این مقدار بسیار بیش از چیزی است که انتظار می رفت. در حالی که فرکانس بوست برای تمامی هسته های بزرگ اعمال شده است، هسته های کوچک تر در فرکانس پایه مشغول به کار بوده اند. تمامی بنچمارک هایی که تا به امروز از پردازنده های نسل دوازدهم منتشر شده اند اکثرا در فرکانس های پایه و یا بوست 1 و 2 هستند.

اما به نظر می رسد که اگر هسته ها را به فرکانس 5.2 گیگاهرتز ببریم، نتایجی به مراتب بهتر را شاهد هستیم. منبع منتشر کننده این خبر مدعی شده است که در این تست 8 هسته بزرگ به فرکانس 5.2 گیگاهرتز دست یافته اند که در نتیجه آن توان حرارتی به 330 وات رسیده است.

بدون شک توان حرارتی مقداری بالا بوده اما پرفورمنس بسیار قوی می تواند پاسخی برای این توان حرارتی باشد. شایان ذکر است که برخی از رسانه ها تعداد هسته هایی که به این فرکانس رسیده اند را 16 عدد یا تمامی هسته ها اعلام کرده اند که این مسئله اشتباه است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها