با اولین کارت گرافیک انویدیا به نام Diamond Edge 3D آشنا شوید

بسیاری از علاقمندان به دنیای سخت افزار و کامپیوتر، علاقمند به دریافت اطلاعات در زمینه قطعات قدیمی و اولین ها هستند. حال در این مطلب شما را با اولین کارت گرافیک انویدیا آشنا خواهیم کرد؛ کارت گرافیک Diamond Edge 3D که یک کلکسیونر آن را مانند یک کارت گرافیک جدید نگاه داشته است. با اولین کارت گرافیک انویدیا به نام Diamond Edge 3D آشنا شوید. با مازستا همراه باشید.

شرکت انویدیا اولین کارت گرافیک خود را در سال 1995 وارد بازار کرد. البته این کارت گرافیک که Diamond Edge 3D نام داشت، شامل یک پک کامل بود.

درون بسته بندی کارت گرافیک Diamond Edge 3D یک شتاب دهنده 2D/3D، کارت صدای آنبورد و یکپارچه، چند بازی در قالب CD، چند رابط تصویر و … بود.

Diamond Edge 3D

کارت گرافیک Diamond Edge 3D دارای 1 مگابایت حافظه بود! چیزی که امروزه به مانند جوک به نظر می رسد. کارت گرافیک دایموند اج 3D با همکاری دو شرکت NVIDIA و SEGA توسعه یافته و در سال 1995 وارد بازار شد. کارت گرافیک دایموند اج 3D با قیمت 250 دلار، دو پورت کنترلر Sega Saturn را به همراه داشت که در نوع خود مثال زدنی بود.

کارت گرافیک Diamond Edge 3D بازی های همراه شامل عناوین Saturn مانند Virtua Fighter Remix و Panzer Dragoon را به خریداران ارائه می کرد که در ویندوز 95 قابل اجرا بودند.

بخش گرافیکی Diamond Edge 3D توسط چیپست 60 مگاهرتزی NV1 انویدیا (ساخته شده توسط SGS-Thomson به عنوان STG2000) هندل می شد.

در حالی که موتور صوتی MIDI یکپارچه قابلیت پخش 32 کانال و 350 MIPS را ارائه می کرد. جالب است بدانید که یک کنترلر واقعی Sega Saturn در ابتدا بخشی از بسته نرم افزاری نبود، اما بعداً برای شیرین کردن خرید و به دست آوردن دل کاربران به آن اضافه شد.

این بسته ترکیبی در بین کاربران و سازندگان کامپیوترهای آماده چندان محبوب نشد؛ با این وجود حال در دست چند کلکسیونر، می توانید نمونه هایی از آن را پیدا کنید که مانند روز نخست سالم و آماده به کار هستند.

در آن زمان کاربران ترجیح دادند که محصولاتی از جمله ATI Rage یا کارت گرافیک Rendition Verite را در کنار کارت صدای مستقل خریداری کنند. اما بعدها محصولات انویدیا داستان را به گونه ای دیگر تعریف کرد.

تلاش بعدی انویدیا در قالب RIVA 128 (فیلم و انیمیشن تعاملی بی‌درنگ) که به‌عنوان یک شتاب‌دهنده سه‌بعدی مبتنی بر چند ضلعی مثلثی طراحی شد که توسط Direct3D و APIهای OpenGL پشتیبانی می‌شد. این کارت گرافیک بر اساس فرآیند ساخت 350 نانومتر ساخته شده و با فرکانس 100 مگاهرتز کار می کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها