مشاهده شدن GeForce RTX 3060 با تراشه عجیب GA104 در بازار

مصاحبه با سازندگان انیمیشن Graphic

مصاحبه با سازندگان انیمیشن Graphic

آنکریچ از کارگردانان معروف Pixar   برنامه ی Sydney Opera House   را در نوامبر 2012 در فستیوال گرافیک عرضه کرد که در این رویداد یک انیمیشن تبلیغاتی از Animal’s Toby Grime   با محوریت خانه اپرای سیدنی

ادامه مطلب »

برخی اتفاقات در دنیای سخت افزار توسط شرکت ها مسکوت مانده اما به دست رسانه و کاربران افشا می شوند که البته شاید چیز چندان بدی هم نباشد؛ این بار ماجرا بر سر یک نسخه متفاوت از کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3060 با تراشه GA104 است.

در برخی موارد شرکت های AMD و NVIDIA تراشه و به بیان بهتر سیلیکون یا GPU هایی که برای کارت های گرافیک رده بالا تولید شده اند را به کارت های گرافیک مدل پایین تر تزریق می کنند. این مسئله چند علت دارد؛ نخست آنکه این تراشه ها به خوبی تولید نشده و برخی واحدهای آنها بلا استفاده است که در نتیجه برای یک یا چند مدل پایین تر قابل استفاده هستند. علت دوم نیز اضافه آمدن سیلیکون ها است.

مشاهده شدن GeForce RTX 3060 با تراشه عجیب GA104 در بازار
مشاهده شدن GeForce RTX 3060 با تراشه عجیب GA104 در بازار

این بار هم شاهد اتفاقی به همین منوال بوده ایم. برخی کاربران متوجه شدند که در یک کارت گرافیک متفاوت از NVIDIA GeForce RTX 3060 در برخی کشورها از جمله چین عرضه شده است. در کمال تعجب، این کارت گرافیک از تراشه GA104 استفاده می کند. بدون شک انویدیا و سازندگان کارت های گرافیک از تمامی منابع GA104 برای RTX 3060 جدید استفاده نکرده اند. تست ها نیز این موضوع را تایید می کنند.

GeForce RTX 3060 به مانند مدل های دیگر دارای 12 گیگابایت حافظه گرافیکی بوده و توان حرارتی آن به مقدار ناچیزی بیشتر است. RTX 3060 با GPU GA104 دارای 3584 هسته CUDA و 12 گیگابایت حافظه GDDR6 در رابط کاربری 192 بیتی است.

این در واقع اولین GPU GA104 با بیش از 8 گیگابایت حافظه خواهد بود. نزدیک به 42 درصد از هسته ها در این تراشه غیر فعال شده اند که ای کاش نمی شدند! توجه کنید که انویدیا و شرکای تجاری آن می توانستند چیزی در رنج RTX 3070 Ti را با قیمت RTX 3060 عرضه کنند.

کارت گرافیک RTX 3060 مورد نظر تنها محصول با کمترین تعداد هسته CUDA است که از GA104 استفاده می کند. این کارت گرافیک تنها در بازار چین و چند کشور محدود عرضه می شود؛ اما این کارت گرافیک در اروپا و آمریکا عرضه نشده و نخواهد شد؛

چرا که در این مناطق از جهان سازندگان کارت گرافیک و دیگر محصولات باید مشخصات دقیق محصولات عرضه شده را با جزئیات بالا اعلام کنند. اما در چین و برخی کشورها چنین محدودیت هایی وجود نداشته و انویدیا و سازندگان کارت های گرافیک می توانند چنین مدل هایی را روانه بازار کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

Adobe AI برای Substances

Adobe AI برای Substances

امروزه هوش مصنوعی کارهای بسیار بزرگی انجام میدهد. روزی نیست که با یکی از قابلیت های جدید و توانایی های آن شگفت زده نشویم. اینبار

ادامه مطلب »

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها