فروش پردازنده‌های Intel Alder Lake و مبهوت شدن AMD در سراسر جهان!

تخریب با Blast Code

تخریب با Blast Code

Blast Code 1.6.1  یکی از پلاگین های معروف و پرکاربرد تخریب و مهندم کننده اجسام در نرم افزار Autodesk Maya   معرفی گردید.با این بروز رسانی

ادامه مطلب »

پردازنده های Intel Alder Lake به تازگی وارد بازارهای جهانی شده اند و فروش آنها آغاز شده است. اولین CPU های هیبریدی جهان برای دسکتاپ خانگی که با قیمت مناسب، ویژگی های برتر و قدرت و پرفورمنس بسیار عالی، حسابی کاربران را به سمت خود جذب کرده اند. چیزی که آنها را از رقیب متمایز می کند، برنده بودن در تمام بنچمارک و نرم افزارها، با قیمت کمتر است. به نظر شما ورود پردازنده های آلدر لیک به بازارهای جهانی چگونه معادلات را برهم زده است؟

فروش پردازنده‌های Intel Alder Lake و مبهوت شدن AMD در سراسر جهان!
فروش پردازنده‌های Intel Alder Lake و مبهوت شدن AMD در سراسر جهان!

از سال 2017 که AMD عرضه پردازنده های مبتنی بر ZEN را آغاز کرد، اینتل به دلایلی از جمله سفارش های سنگین 14 نانومتری، و عقب افتادن از برنامه ریزی ها، قادر به رقابت کامل با پردازنده های AMD Ryzen به صورت کامل نبودند.

اما اینتل آستین بالا زده و با عرضه CPU های Alder Lake در لیتوگرافی 10 نانومتری با ویژگی هایی از جمله پشتیبانی از رم های DDR5 و گذرگاه PCI-E 5.0 برای اولین بار در جهان، قدرت خود را حسابی به رخ جهان کشیده است.

آمارهای فروش حاکی از آن هستند که فروش پردازنده های آلدر لیک شرکت اینتل به طور سرسام آور و قابل توجهی بالاتر از رقیب یعنی AMD Ryzen 5000/3000 ها بوده و اساسا جلوی رشد AMD در این حوزه را گرفته است.

وقتی صحبت از عملکرد قیمت به میان می‌آید، اینتل دوباره پیشتاز است. گزارش ها از فروشگاه های آنلاین بزرگ جهان مانند Mindfactory نشان می دهند که فروش CPU های Intel Alder Lake پس از چند سال به طور قابل ملاحظه ای از AMD Ryzen ها پیشی گرفته است.

به عنوان مثال فروش پردازنده های اینتل در فروشگاه آنلاین آلمانی Mindfactory تا پیش از عرضه پردازنده های آلدر لیک به 18 الی 20 درصد می رسید. اما حالا این مقدا به 30 الی 35 درصد رسیده و همچنان در حال افزایش است. 11 الی 12 درصد از کل فروش اینتل در این فروشگاه مربوط به پردازنده های آلدر لیک است. پس از آن پردازنده های Rocket Lake با 10 درصد و پردازنده های Comet Lake با 8 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

شرکت AMD در این فروشگاه و تعداد زیادی از فروشگاه های آنلاین اروپایی، بخش اعظم فروش CPU را در اختیار داشت. به طور متوسط 11 درصد از فروش این شرکت مربوط به CPU های Ryzen 5000 بوده و 10 درصد دیگر نیز مربوط به APU های همین خانواده بوده است. در برخی از کشورها مانند آمریکا نیز فروش CPU های Intel Alder Lake از رقیب بالاتر زده است.

به هر حال به نظر می رسد که Intel برای پس گرفتن سهم خود از بازار CPU ها بسیار جدی است. با ورود مادربرد و پردازنده های میان رده که به زودی در بازار عرضه می شوند، بدون شک سهم اینتل باز هم افزایش خواهد یافت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها