پس از گذشت 16 ماه AMD از موضع خود کوتاه آمده و درایور گرافیکی Radeon Vega M را منتشر کرد

نزدیک به سه سال پیش بود که برای اولین بار خبری حیرت انگیز کاربران را شگفت زده کرد؛ ساخت پردازنده (CPU) مشترک به دست AMD و Intel، طی یک همکاری جالب توجه. اما پس از آن به دلیل عدم انتشار درایور و لجبازی AMD در انتشار درایور گرافیکی Radeon Vega M ، همه چیز فرو ریخت!

چند سال پیش بود که دو کمپانی اینتل و AMD برای ساخت CPU به صورت اشتراکی وارد همکاری شدند. ماحصل این همکاری ساخت پردازنده هایی بود که در بخش CPU از معماری های اینتل استفاده کرده و در بخش GPU یا همان گرافیک مجتمع، از معماری AMD Vega استفاده می کرد. پس از آن اینتل این پردازنده های جالب توجه را در مینی کامپیوترهایی نظیر Intel NUC8i7HNK و NUC8i7HVK مورد استفاده قرار داد.

پس از گذشت 16 ماه AMD از موضع خود کوتاه آمده و درایور گرافیکی Radeon Vega M را منتشر کرد
پس از گذشت 16 ماه AMD از موضع خود کوتاه آمده و درایور گرافیکی Radeon Vega M را منتشر کرد

درایور گرافیکی Radeon Vega M

پردازنده های فوق حتی در مواردی نادر به فروشگاه ها نیز رسیده بودند. در این طراحی شرکت AMD از گرافیک مجتمع Radeon Vega M استفاده کرده بود. قرار بر این بود که درایور پردازنده و چیپست توسط Intel تولید شده و درایور گرافیک مجتمع نیز به دست AMD ارائه شود.

اینتل وظایف خود را در این زمینه به نحو احسنت انجام داده و درایورها را به موقع و به صورت منظم منتشر کرد. اما متاسفانه AMD در زمینه این همکاری کم لطفی کرده و به تعهدات خود پایبند نبود.

در نتیجه تنها چند درایور محدود را برای گرافیک مجتمع Radeon Vega M منتشر کرد. از این رو کاربران بسیاری معترض شده و از AMD درخواست کردند تا درایورهای جدیدی را برای Radeon Vega M منتشر کند. آخرین درایور قبلی تا فوریه 2020 بوده و بر اساس Adrenalin 20.2 طراحی شده بود. پس از آن AMD دیگر درایوری را برای تراشه های گرافیکی مجتمع که طی همکاری با اینتل طراحی شده بودند منتشر نکرد.

این مسئله منجر به انتقادات فراوانی شده بود. حال پس از گذشت بیش از 16 ماه، AMD تصمیم گرفته است تا درایور جدیدی را برای تراشه گرافیکی فوق منتشر کند.

این درایورها بر اساس نسخه آزمایشی Adrenalin 21.10 بوده با کد اختصاصی A21.10RC1 شناخته می شوند. متاسفانه باید گفت که Radeon RX Vega M Graphics Driver فاقد بروزرسانی های امنیتی بوده و تنها در بخش فنی و سازگاری های گرافیکی و همچنین رفع برخی مشکلات گام بر می دارد.

به عنوان مثال با نصب این درایور افزودن پشتیبانی از رمزگشایی Microsoft PlayReady AV1 نیز به پردازنده های فوق اضافه می شود. AMD اعلام کرده است که در ماه مارس سال 2022 درایور جدیدی را برای این منظور منتشر می کند که در آن به موارد امنیتی جدید نیز پرداخته خواهد شد.

به هر حال این یک خبر خوب برای دارندگان پردازنده های فوق و مینی کامپیوترهایی است که از پردازنده های تولید مشترک ای ام دی و اینتل استفاده می کنند. همچنین این درایور شامل بهینه سازی هایی برای بازی هایی از جمله Metro Exodus (DX12) و Resident Evil Village است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها