کاهش قیمت کارت‌های گرافیک؛ حتی کمتر از نرخ اعلامی!

در سال های اخیر قیمت کارت‌های گرافیک، این سخت افزار مهم، داغی بود بر دل کاربران و گیمرها. اینک اما در دو الی سه ماه گذشته شاهد پیروزی نور بر روشنایی بوده و می‌بینیم که قیمت تمامی کارت‌های گرافیک AMD و NVIDIA در مسیر سقوط قرار گرفته است. با مازستا همراه باشید تا ماجرای کاهش قیمت کارت‌های گرافیک را در اختیارتان قرار دهیم.

ماجرای کاهش قیمت کارت‌های گرافیک

هجوم ماینرها به کارت‌های گرافیک، سواستفاده کلاهبرداران اسکالپری و کمبود تراشه، از جمله دلایلی بودند که در چند سال اخیر منجر به کمبود کارت‌های گرافیک و بالا رفتن شدید قیمت آنها شدند؛ به طوری که حتی در برخی مدل‌ها شاهد بالا رفتن قیمت تا چند برابر قیمت واقعی یا MSRP بودیم.

کاهش قیمت کارت‌های گرافیک

اینتل در اوایل سال جاری اعلام کرده بود که کارت‌های گرافیک این شرکت در سال 2022 مشکل کمبود و گرانی کارت‌های گرافیک را برای همیشه مختومه خواهند کرد.

با این وجود پیش از ورود کامل اینتل به این بازار، AMD و NVIDIA با افزایش تولید، مقداری از داستان را به دست خود مهار کردند. کاهش ارزش رمزارزهای خارجی و کوتاه شدن دست اسکالپرها از وب سایت های فروش آنلاین، منجر به بهبود شدید قیمت کارت های گرافیک شده است.

به گزارش موسسه JPR، در حال حاضر برخی از کارت های گرافیک AMD Radeon حتی با قیمتی کمتر از نرخ اعلامی یا همان MSRP در اروپا به فروش می رسند!

قیمت کارت های گرافیک NVIDIA GeForce نیز به نرخ اصلی و پایه کاملا نزدیک شده و دیگر خبری از افزایش قیمت شدید آنها نیست. افزون بر اروپا، بخش‌هایی از آمریکا و آسیا نظیر کشور چین و ژاپن نیز با کاهش قیمت کارت‌های گرافیک روبرو شده اند.

به گفته این موسسه، قیمت کارت‌های گرافیک AMD Radeon در مواردی حتی 8 درصد کمتر از نرخ اعلامی است. 92 درصد از خریداران می‌توانند کارت‌های گرافیک تیم سرخ را در تخفیف‌های استثنائی نیز خریداری کنند.

کارت های گرافیک انویدیا نیز حداکثر 2 درصد بالاتر از نرخ اعلامی و برچسب قیمت اصلی به فروش می رسند که این خود جای خوشحالی دارد.

به هر حال باید گفت که قیمت تمام شده کارت‌های گرافیک به رقم واقعی خود رسیده اما متاسفانه به دلیل قیمت بالای ارزهای خارجی به نسبت ریال در ایران، کاربران ایرانی همچنان تحت فشار به دلیل اقتصاد شکست خورده هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها