هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند!

اگر سودای نصب ویندوز 11 را در سر دارید، بد نیست بدانید که باید نگران محدودیت‌های متعدد سخت افزاری باشید؛ شرکت‌های سازنده مادربرد لیست‌هایی طولانی از انواع مادربردهای خود را معرفی کرده‌اند که از ماژول TPM 2.0 بهره برده و یا پشتیبانی می‌کنند؛ اما بهتر است که گول سازندگان مادربرد را نخورید! به نظر می رسد هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند .

برای ادامه ماجرا با ما همراه شوید.

هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند
ویندوز 11 و TPM 2,0

ویندوز 11 دارای محدودیت‌های فراوانی برای نصب است؛ به عنوان مثال هیچ یک از پردازنده‌های نسل اول AMD Ryzen و پردازنده‌های پیش از نسل هفتم اینتل این ویندوز را پشتیبانی نمی‌کنند. در نتیجه لیست بزرگی از پردازنده‌های دو کمپانی AMD و Intel از لیست حذف می‌شوند. در مطالب پیشین به این مسئله اشاره کرده و لیست فوق را منتشر کردیم.

اما مسئله‌ای که باید به یاد داشته باشید آن است که تعداد زیادی از پردازنده‌های AMD و Intel قادر به پشتیبانی ویندوز 11 نیستند؛ با این وجود شرکت‌های سازنده مادربرد لیست‌هایی از مادربردهای خود را منتشر کرده‌اند که ماژول امنیتی TPM 2.0 را در لیست پشتیبانی خود جای داده‌اند.

هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند
هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند

اکثر مادربردهای فوق TPM 2.0 را به برد لحیم کرده‌اند. برای استفاده از آنها تنها نیازمند فعال سازی این ویژگی در سطح BIOS هستید. مواردی نظیر Security Device Support را در بخش تنظیمات و امنیت بایوس مادربردهای خود جستجو کرده و آن را فعال می‌کنید. اما اگر تصور کرده‌اید که با این روش مادربرد شما از ویندوز 11 پشتیبانی می‌کند، باید گفت که کاملاً در اشتباه هستید.

هر سیستمی از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کند
لیست بردهای تحت پوشش

تبلیغات سازندگان مادربرد تنها به معنی پشتیبانی آنها از TPM 2.0 بوده و ارتباطی به پشتیبانی از ویندوز 11 ندارد. تنها پردازنده‌های نسل هشتم به بعد Intel و Ryzen 1000 به بعد شرکت AMD هستند که از ویندوز 11 پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه این مادربردها تنها از ویژگی TPM 2.0 بهره می‌برند. درون متن شاهد لیست‌هایی هستیم که از سوی سازندگان مادربرد منتشر شده و نشان می‌دهد که کدام مادربردها از TPM 2.0 پشتیبانی می‌کنند. امیدواریم که بعد از خواندن این مطلب تفاوت پشتیبانی ویندوز 11 در مادربردها را متوجه شوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها