داستان عجیب اجرای ویندوز 11 با پردازنده قدیمی پنتیوم 4 چیست؟

مایکروسافت به تازگی سیستم عامل ویندوز 11 را معرفی و منتشر کرده است؛ سیستم عاملی که بر خلاف OS های گذشته این شرکت با حواشی عجیبی در زمینه پشتیبانی سخت افزاری روبرو است. اما حالا یک مسئله در مورد سی پی یوهای پنتیوم، منجر به نمایش یک اشتباه عجیب از سوی مایکروسافت، در زمینه Windows 11 شده است!

داستان عجیب اجرای ویندوز 11 با پردازنده قدیمی پنتیوم 4 چیست؟
داستان عجیب اجرای ویندوز 11 با پردازنده قدیمی پنتیوم 4 چیست؟

مایکروسافت برای نصب ویندوز 11 محدودیت های عجیبی را وضع کرده است. به عنوان مثال برای نصب آن، سیستم یا لپ تاپ شما نیازمند بهره مندی از قفل امنیتی TPM 2.0 است. همچنین پردازنده های نسل هفتم به قبل اینتل و نسل دوم AMD Ryzen به قبل نیز امکان نصب ویندوز 11 را نخواهند داشت. این مسئله بازخوردهای فراوانی را در پی داشته است که بخش اعظم آنها به انتقادات کاربران می پردازد. همچنین پیام های گیج کننده این شرکت نیز کمکی نکرده است.

حتی Surface Studio 2 که هنوز هم در بازارهای جهانی به فروش می رسد، امکان نصب ویندوز 11 را ندارد. مایکروسافت در وب سایت خود حداقل سیستم های مورد نیاز برای نصب ویندوز 11 را منتشر کرده است.

به گفته مایکروسافت یک پردازنده با حداقل 1 هسته می تواند ویندوز 11 اجرا کند؛ اما به شرطی که این پردازنده از فناوری Hyper-Threading پشتیبانی کند. به بیان ساده تر، پردازنده های 2 هسته ای برای نصب ویندوز 11 به عنوان حداقل در نظر گرفته شده اند. مایکروسافت در وب سایت خود لیستی از پردازنده هایی که ویندوز 11 را پشتیبانی می کنند منتشر کرده است.

داستان عجیب اجرای ویندوز 11 با پردازنده قدیمی پنتیوم 4 چیست؟
داستان عجیب اجرای ویندوز 11 با پردازنده قدیمی پنتیوم 4 چیست؟

برای سهولت در پاسخ به این سوال که آیا سیستم یا لپ تاپ من از ویندوز 11 پشتیبانی می کند، مایکروسافت برنامه ای موسوم به ابزار PC Health Check را نیز منتشر کرده است.

با نصب ابزار PC Health Check می توانید بدانید که آیا لپ تاپ یا کامپیوتر شما از ویندوز 11 پشتیبانی می کند یا خیر. اما کاربران متوجه یک مسئله عجیب در این میان شده اند. آنها پس از نصب ابزار PC Health Check و تست سیستم ها متوجه شده اند که به گفته PC Health Check پردازنده پینتیوم 4 قدیمی هم می تواند ویندوز 11 را پشتیبانی کند!

داستان کاملا حقیقت دارد. آنها دریافته اند که پردازنده Intel Pentium 4 که در سال 2006 تولید شده است، می تواند ویندوز 11 را اجرا کند. این پردازنده دارای فرکانس 3.6 گیگاهرتز است.

داستان از آنجایی آغاز می شود که ظاهرا مایکروسافت فراموش کرده است که لیست یک گروه از پردازنده های قدیمی را از لیست پشتیبانی Win 11 حذف کند! در نتیجه پردازنده پنتیوم 4 هم می تواند ویندوز 11 را بدون ایراد اجرا کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها