پردازنده قدرتمند اینتل Xeon Sapphire Rapids با 20 هسته و رم DDR5 خودنمایی کرد

آیا به یک CPU برای پردازش‌های سنگین نیاز دارید؟ پردازنده‌های جدید Xeon Sapphire Rapids از کمپانی اینتل در راه هستند. نسل جدید پردازنده‌های زئون (Xeon) با قدرتی خیره کننده و تحمل گرمای بالا. در ادامه با اولین بنچمارک از یک پردازنده 20 هسته‌ای سافایر راپیدز در کنار ما باشید.

Xeon Sapphire Rapids
Xeon Sapphire Rapids

شرکت اینتل به زودی برای رقابت با پردازنده‌های تردریپر شرکت AMD و همچنین CPU های سری AMD EPYC، نسل جدید پردازنده‌های Intel Xeon Sapphire Rapids را در لیتوگرافی 10 نانومتری وارد بازارهای جهانی خواهد کرد. در حال حاضر نمی‌دانیم که پردازنده‌های سافایر راپیدز با حداکثر چه تعداد هسته روانه بازارهای جهانی خواهند شد. اما دست کم اینک با بنچمارک یک مدل 20 هسته و 40 رشته‌ای روبرو هستیم.

Xeon Sapphire Rapids

پردازنده‌های Intel Xeon Sapphire برای سیستم‌های سرور متوسط، رندرینگ، ایستگاه کاری حرفه‌ای و مواردی از این دست طراحی شده‌اند. اولین بنچمارک از یک پردازنده 20 هسته‌ای Intel Xeon Sapphire Rapids در آزمون و یا همان برنامه Geekbench 4 صورت گرفته است. پیش از آنکه به سراغ بنچمارک برویم، به سراغ مشخصات پردازنده خواهیم رفت.

Xeon Sapphire Rapids
Xeon Sapphire

این CPU نمونه مهندسی بوده و می دانیم که نمونه نهایی دارای فرکانس کاری بالاتری است. فرکانس آن در حال حاضر 1.5 گیگاهرتز بوده و دارای 40 مگابایت حافظه کش نوع L2 و 75 مگابایت کش L3 است. این پردازنده در یک کامپیوتر VulcanCity مورد بررسی اولیه قرار گرفته است که در کنار آن، 32 گیگابایت حافظه DDR5 به کار رفته است. بار دیگر اشاره می‌کنیم که با یک نمونه مهندسی روبرو بوده و همچنین تأیید می‌شود که پردازنده‌های سافایر راپیدز اینتل از حافظه‌های DDR5 پشتیبانی خواهند کرد.

Xeon Sapphire Rapids
Intel Sapphire Rapids

این CPU با 20 هسته و 40 رشته، در بنچمارک Geekbench 4 آزمون تک هسته را با کسب امتیاز 1340 و تمام هسته را با امتیاز 31666 پشت سر نهاده است. امتیازهای فوق برای یک پردازنده 20 هسته‌ای آن هم از نوع زئون چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد؛ اما چرا؟ نخست آنکه نرم افزار تست Geekbench 4 هنوز با پردازنده‌های آتی اینتل سازگار نشده و دوم آنکه در این آزمون از CPU مهندسی و نه نمونه نهایی استفاده شده است. آیا اینتل می‌تواند با پردازنده‌های Xeon Sapphire Rapids مهندسان و طراحان را به شکل جدی به سمت خود جلب کند؟ این خانواده در ماه‌های آتی روانه بازارهای جهانی خواهند شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها