ذخیره 500 ترابایت داده تنها بر روی یک دیسک شیشه‌ای در ابعاد CD ممکن شد!

نگهداری اطلاعات در ذخیره سازهای گوناگون به مدت زمان طولانی، یکی از نیازهای دنیای دیجیتال از دیرهنگام بوده است. با این وجود تعداد محدودی از ذخیره سازها وجود دارند که بتوانند داده ها را بیش از 100 سال درون خود حفظ کنند. اما حالا زمان آن رسیده است که دستاورد جدید دنیای سخت افزار، امکان ذخیره سازی 500 ترابایت داده را برای سالیان سال حفظ کرد.

ذخیره 500 ترابایت داده تنها بر روی یک دیسک شیشه‌ای در ابعاد CD ممکن شد!
ذخیره 500 ترابایت داده تنها بر روی یک دیسک شیشه‌ای در ابعاد CD ممکن شد!

موسسه Optica به تازگی از آخرین دستاورد خود در صنعت ذخیره سازها پرده برداری کرده است. محققان به تازگی موفق شده اند 500 ترابایت داده را در یک دیسک شیشه ای به اندازه CD ذخیره کنند. برای این منظور از تکنیک 5 بعدی استفاده شده و با اکوسیستم لیزرهای بسیار سریع توسعه یافته است. Optica که سابق بر این تحت نام OSA شناخته می شد، تایید کرده است که این تکنیک از سرعت نوشتن سریع‌تر استفاده می‌کند.

Optica امیدوار است تا این فناوری برای مواردی از جمله بایگانی، ذخیره سازی داده های مهم و … مورد استفاده قرار گیرد. با سیستم ذخیره سازی نوری 5 بعدی، دیتاها بر روی سه لایه در مقیاس نانو، یکی پس از دیگری ذخیره می شوند.

این 5 بعد از جهت، ابعاد و پوزیشن های سه بعدی تشکیل می شوند که تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. این سیستم با تکیه بر یک میکروسکوپ مخصوص و همچنین لایه پلاریزه کننده، می تواند نقاط قطبی نوری که از طریق دیسک گذرانده می شوند را برای خواندن توسط کامپیوتر تغییر دهد.

پیش از این نیز ذخیره سازی بر روی دیسک های شیشه ای 5 بعدی صورت گرفته بود؛ با این وجود این بار داستان بسیار متفاوت است چرا که تراکم بسیار بالاتر بوده و سرعت خواندن و نوشتن نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. برای رفع مشکل سرعت و تراکم مناسب، محققان از لیزر فمتوثانیه‌ای با سرعت تکرار بالا برای ایجاد حفره‌های کوچک حاوی یک ساختار نانولاملا مانند با ابعاد تنها 500 در 50 نانومتر استفاده کردند.

به جای استفاده از لیزر فمتوثانیه برای نوشتن مستقیم روی شیشه، محققان از نور برای تولید یک پدیده نوری به نام بهبود میدان نزدیک استفاده کردند که در آن ساختاری شبیه نانولاملا توسط چند پالس نور ضعیف از یک نانوویید همسانگرد ایجاد می‌شود. اینک می تواند روی یک لایه به ضخامت و ابعاد یک CD، تا 500 ترابایت داده را ذخیره کرد. در صورت در معرض قرار دادن این تکنولوژی در اختیار بازار، انقلابی بزرگ را شاهد خواهیم بود!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها