پردازنده 24 هسته‌ای Core i9-13900K از نسل رپتور لیک ها دیده شد!

در حالی که همگان محو اخبار نمایشگاه CES 2022 هستند، اطلاعاتی از پردازنده های نسل بعد اینتل موسوم به Raptor Lake منتشر شده است که حاوی نکات جالب توجهی است. با مازستا همراه باشید.

پردازنده 24 هسته‌ای Core i9-13900K از نسل رپتور لیک ها دیده شد!
پردازنده 24 هسته‌ای Core i9-13900K از نسل رپتور لیک ها دیده شد!

اینتل به تازگی پردازنده های نسل دوازدهم خوب با نام Alder Lake را در بخش لپ تاپ ها و دسکتاپ رونمایی و عرضه کرده است. آنها اولین دارندگان هسته های هیبریدی در جهان هستند که با لیتوگرافی 10 نانومتری تولید شده اند.

در حالی که هنوز به ورود نسل دوازدهم عادت نکرده و با موارد جدید از شرکت های سازنده مادربرد روبرو می شویم، اما اطلاعاتی از پردازنده های نسل بعدی این شرکت با نام رپتور لیک منتشر شده است. ظاهرا اینتل عزم خود را جذم کرده است تا به هر ترتیب ممکن کمر AMD را در حوزه دسکتاپ و لپ تاپ شکسته و انتقام خود را از آن بگیرد.

در حال حاضر پرفورمنس و عملکرد CPU های Intel Alder Lake چه در بخش لپ تاپ و چه در بخش دسکتاپ از پردازنده های AMD Ryzen 5000 بهتر است. داده های منتشر شده از پردازنده های نسل بعد اینتل موسوم به Raptor Lake نشان می دهند که این خانواده به پرچمداری Core i9-13900K وارد بازار خواهند شد. پردازنده های نسل سیزدهم دارای حداکثر 16 هسته هستند اما در نسل بعد این تعداد باز هم افزایش پیدا خواهد کرد.

پردازنده Core i9-13900K دارای 24 هسته و 32 رشته است. پردازنده‌های Raptor Lake نسل سیزدهم اینتل سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم وارد بازار می‌شوند. این اطلاعات که از سوی Bootlog منتشر شده است،

حاکی از آن است که Intel Core i9-13900K یک تراشه 24 هسته ای با 16 هسته E (Efficiency) و 8 هسته P (Performance) است. بدین ترتیب Core i9-13900K دوبرابر هسته های E بیشتری را نسبت به نسل قبلی خود خواهد داشت.

Bootlog همچنین نشان داد که اینتل علاقه ای به اضافه کردن پشتیبانی مجموعه دستورالعمل AVX-512 به پردازنده های نسل سیزدهم خود ندارد. AVX-512 پردازش داده‌ها مانند شبیه‌سازی‌های علمی، یادگیری ماشینی و مدل‌سازی سه بعدی را تسریع می‌بخشد. اینتل به دلیل ماهیت ترکیبی پردازنده‌های Alder Lake، مجموعه دستورالعمل AVX-512 را روی آنها غیر فعال کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها