کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک و CPU ها تا پایان سال 2021 ادامه دارد

دنیای سخت افزار با یک مشکل جدی روبرو است؛ کمبود تراشه. از کارت‌های گرافیک گرفته تا پردازنده. این کمبود با مشکلات زیادی برای کاربران همراه شده است که افزایش قیمت در سطح جهانی از جمله آنها است. اما حالا AMD به این سؤال بزرگ پاسخ می‌دهد؛ این کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟

ماینرها در حال فروش کارت‌های گرافیک
کمبود قطعات ادامه دارد؟

خانم دکتر لیزا سو، مدیر عامل شرکت AMD به تازگی به این سؤال بزرگ که کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک تا چه زمانی ادامه خواهد داشت پاسخ داده است. به گفته مدیر عامل شرکت AMD، کمبود تراشه (کارت‌های گرافیک و پردازنده‌ها) تا پایان سال 2021 ادامه دارد. در نتیجه حداقل تا پایان سال 2021 شاهد این کمبود در سطوح جهانی خواهیم بود.

خانم لیزا سو خاطر نشان می‌کند که البته در ماه‌های آتی شاهد بهبود این وضعیت خواهیم بود؛ اما نه آن‌طور که بتوان منتظر کاهش قیمت شدید و افزایش تولید چشمگیر باشیم. در حال حاضر مدل‌های پرچمدار از خانواده CPUها از جمله Ryzen 9 5900X / 5950X بسیار نایاب و گران هستند. مدل‌هایی از جمله سری Ryzen 5 و Ryzen 7 نیز با کمبود موجودی شدید روبرو هستند. البته قیمت آنها نیز به مراتب بالاتر از قیمت اعلامی توسط کمپانی است.

کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک و CPU ها تا پایان سال 2021 ادامه دارد
کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک و CPU ها تا پایان سال 2021 ادامه دارد

البته جای خوب داستان نیز به قوت خود باقی است؛ پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل با نام Rocket Lake همچنان در بازار موجود بوده و قیمت تمام شده آنها نیز بسیار خوب است. حتی پایین‌تر از مبالغ اعلامی توسط اینتل. اما وضعیت برای کارت‌های گرافیک بسیار بد است. کارت‌های گرافیک شامل مدل‌های GeForce RTX 30 و Radeon RX 6000 دست کم تا پایان سال 2021 با مشکلات کمبود و اضافه قیمت همراه هستند.

اما به هر حال باید گفت که این وضعیت همیشگی نبوده و می دانیم که قدرت خرید برای کاربران ایرانی به مراتب دشوارتر از دیگر کشورها خواهد بود. اگر قصد خرید یک سیستم را دارید، بهتر است که همین حالا دست به کار شوید چراکه این وضعیت همچنان ادامه دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

دسترسی سریع
راه های ارتباطی
همکاران و تبلیغات

مانی سافت

آموزش هنرهای وابسته به عکس و فیلم

منو
بستن

سبد خرید

بستن

علاقه‌مندی

از اینکه شمارا میبینیم خرسندیم!

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها