اطلاعات جدیدی از کارت گرافیک Intel Arc

چندی پیش اینتل از نام تجاری کارت های گرافیک خود intel Arc و همچنین اسامی معماری آنها پرده برداری کرد؛ اینک این شرکت به مناسبت روز Architecture Day سال 2021 اطلاعات جالب توجهی را منتشر کرده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اطلاعات جدیدی از کارت گرافیک Intel Arc
اطلاعات جدیدی از کارت گرافیک Intel Arc

شرکت اینتل در جریان روز Architecture Day سال 2021 به نکات جالب توجهی در زمینه کارت های گرافیک خود پرداخت. اینتل اعلام کرد که اولین کارت های گرافیک این شرکت در لیتوگرافی 6 نانومتری تولید خواهند شد. اینتل اعلام کرده است که فناوری تولید کارت های گرافیک intel Arc از سری 6 نانومتری این شرکت و همچنین توانایی آنها، بسیار بالاتر از کارت های گرافیک 7 نانومتری AMD است.

به نظر می رسد که به لحاظ نزدیک بودن لیتوگرافی کارت های گرافیک AMD و Intel، شرکت اینتل کارت های گرافیک AMD را مثال زده است. اینتل اعلام کرده است که کارت های گرافیک این شرکت با فرآیند پیشرفته EUV (Extreme Ultraviolet) تولید می شوند که بدین ترتیب امکان تعبیه کردن تعداد بیشتری از ترانزیستورها در هر گره فراهم شده است. تولید در فرآیند EUV (Extreme Ultraviolet) به اینتل این اجازه را می دهد که تا 18 درصد ترانزیستور بیشتری را در یک GPU جای دهد.

اطلاعات جدیدی از کارت گرافیک Intel Arc
اطلاعات جدیدی از کارت گرافیک Intel Arc

از آنسوی داستان شایعاتی به تازگی منتشر شده است که نشان دهنده تغییر رویه AMD در ساخت کارت های گرافیک کنونی است. به گفته رسانه های معتبر AMD قرار است تا سری جدید کارت های گرافیک Radeon RX 6000 را به جای لیتوگرافی 7 نانومتری، در لیتوگرافی 6 نانومتری تولید خواهد کرد. بدین ترتیب این شرکت یک خانواده میان نسلی را با عملکرد بهبود یافته ارائه می دهد.

به گفته رسانه های فوق، AMD تراشه های اصلی خود یعنی NAVI 23 و NAVI 22 را در این طرح قرار داده است. برخی دیگر از رسانه ها نیز اعلام کرده اند که کارت های گرافیک 6 نانومتری این شرکت در خانواده سری Radeon RX 7000 معرفی خواهند شد. کارت های گرافیک AMD RDNA 3 در سال آینده با لیتوگرافی 5 نانومتری تولید می شوند. کارت های گرافیک اینتل نیز از زمستان سال آینده در بازارهای جهانی عرضه شده و به فروش می رسند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها