قیمت GPU های هوش مصنوعی انویدیا A100 و H100 در پی نایاب شدن افزایش یافت

این روزها دنیا مملو از داستان های هوش مصنوعی شده است؛ اخبار پیرامون AI به قدری گسترده و حتی نگران کننده شده است که جهان در یک شوک به سر می برد. با این وجود برخی از کمپانی ها در این میان منتظر کسب درآمدی هنگفت هستند. به عنوان مثال می توان به شرکت NVIDIA اشاره کرد که به لطف رونق هوش مصنوعی، قیمت تراشه، کارت و به طور کلی GPUهای تولید شده به منظور پردازش های هوش مصنوعی اش با فروشی خیره کننده روبرو شده اند. با مازستا همراه باشید تا جزییاتی از افزایش قیمت GPU های هوش مصنوعی انویدیا را در اختیارتان قرار دهیم.

تقاضا به منظور خرید پردازنده های گرافیکی AI از شرکت NVIDIA به شکلی خیره کننده افزایش یافته است. انویدیا در این حوزه با دو پردازنده گرافیکی مشهور و قدرتمند خود ظاهر شد هاست که با عناوین NVIDIA A100 و NVIDIA H100 شناخته می شوند. ا ChatGPT و دیگر مدل‌های هوش مصنوعی مولد، به نظر می‌رسد که شرط‌بندی‌های انویدیا در سال های گذشته، روی هوش مصنوعی نتیجه داده‌اند و این شرکت در حال دریافت سفارش‌هایی از همه گوشه‌های صنعت فناوری برای دستیابی به پردازنده‌های گرافیکی جدید خود از جمله A100 و H100 است.

هوش مصنوعی انویدیا

اکنون گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که NVIDIA ممکن است علیرغم تلاش‌های خود نتواند با تقاضای عظیم تراشه‌های هوش مصنوعی همراه باشد. به طور کلی، قیمت GPU های هوش مصنوعی انویدیا یعنی NVIDIA A100 و NVIDIA H100 با افزایش قیمت 40% روبرو شده اند. گزارش اخیر دیجی‌تایمز نشان می‌دهد که از آنجایی که تیم سبز شاهد افزایش سفارش‌ها برای آخرین پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی خود است، شروع به افزایش تولید تراشه‌های خود در شرکت TSMC کرده است.

به گفته منابع بازار، انویدیا شاهد افزایش سفارشات برای پردازنده‌های گرافیکی A100 و H100 AI خود بوده است که منجر به افزایش شروع ویفر در TSMC شده است. رونق هوش مصنوعی ایجاد شده توسط ChatGPT باعث افزایش تقاضا برای پردازنده های گرافیکی با محاسبات بالا شده است. همراه با ممنوعیت ایالات متحده برای فروش تراشه های هوش مصنوعی به چین، شرکت های بزرگ چینی مانند بایدو در حال خرید پردازنده های گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا هستند.

قیمت GPU های هوش مصنوعی انویدیا

NVIDIA A100 از گره فرآیند TSMC 7 نانومتری استفاده می‌کند در حالی که H100 که در ماه می گذشته عرضه شد، بر اساس گره فرآیند TSMC 4N (نسخه بهینه‌سازی شده گره 5 نانومتری طراحی شده برای NVIDIA) است. از زمان راه اندازی، این شرکت شاهد تقاضای زیادی برای سرورهای H100 و DGX H100  خود بوده است. اگرچه NVIDIA تلاش کرده تا با تقاضا همراه باشد، اما رونق اخیر هوش مصنوعی حتی انویدیا را نیز غافلگیر کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
دسته بندی ها