مشکل گرمای شدید کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX برای AMD دردسرساز شد!

اگر تصور کرده اید که بروز مشکلات فنی تنها محدود به کارت های گرافیک رده بالای GEFORCE RTX 4000 است، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید؛ این بار مشکل شدید حرارت در مدل های مرجع و رفرنس Radeon RX 7900 XTX است که خریداران را شدیدا عصبانی کرده است. با مازستا همراه باشید.

شرکت AMD به تازگی کارت های گرافیک سری Radeon RX 7900 XTX و Radeon RX 7900 XT را راهی بازارهای جهانی کرده است. همانطور که احتمالا می دانید، انویدیا در ابتدا مدل های مرجع و رفرنس را وارد بازار کرده و کمی بعد اجازه عرضه مدل های سفارشی را می دهد. در نتیجه کاربران بسیاری اقدام به خرید مدل های مرجع کرده اند.

اما حالا به نظر می رسد که مدل های مرجع، دست کم در نسخه Radeon RX 7900 XTX فاجعه بار ظاهر شده اند. در هفته های اخیر بسیاری از کاربران متوجه گرمای شدید و بالای Radeon RX 7900 XTX شده اند. این در حالی است که حتی اگر هر سه فن کارت گرافیک با حداکثر دور مشغول به کار شوند، باز هم امکان تجربه گرمای بالا وجود دارد.

این دما حتی به 110 درجه سانتی گراد نیز رسیده است. برخی کاربران که در انجمن های کامپیوتری و سخت افزاری فعالیت دارند، گزارش داده اند که دما در کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX آنها به 110 درجه سانتی گراد رسیده است که کمی بعد به دلیل این گرمای شدید، کارت گرافیک از دور خارج شده و سیستم آن را قطع کرده است. اگرچه Radeon RX 7900 XTX یکی از بهترین کارت‌های گرافیک موجود است، اما به نظر می رسد که حالا با یک ایراد اساسی روبرو است.

Radeon RX 7900 XTX

در ابتدا AMD تلاش کرد تا این مسئله را بسیار محدود عنوان کند. حتی در بیانیه خود به جمله «تعداد محدودی از کاربران» اشاره کرد. اما با افزایش تعداد کاربران شاکی، ای ام دی راه حل هایی را مطرح کرد. این شرکت اعلام کرده است که بخش تماس هیت سینک خنک کننده در کارت های گرافیک Radeon RX ‌7900 XTX با تراشه های GPU و دیگر قطعات از جمله مدار تغذیه و VRAM، جالب نیست.

به گفته AMD سطح تماس آنها دچار ایراد بوده و بهتر است که کاربرانی که دچار این مشکل هستند، خنک کننده را جدا کرده و به جای خمیر سیلیکون معمول از پدهای حرارتی و یا خمیرهای سیلیکون مرغوب تر استفاده کنند. AMD خود کاربران را به استفاده از پدهای حرارتی مرغوب و نام آشنا ترغیب می کند.

به گفته AMD، دمای اتصال Rad‌eon RX 7900 XTX باید در سطح استاندارد 110 درجه سانتیگراد نگه داشته شود. از سوی دیگر، نظریه فعلی نشان می دهد که فشار تماس نابرابر از صفحه خنک ممکن است مقصر مشکل گرمای بیش از حد باشد که بر کارت های گرافیک مرجع Radeon RX 79‌00 XTX تأثیر می گذارد. چسباندن مجدد TIM یا جایگزینی آن با یک پد حرارتی به عنوان یک درمان بالقوه برای تعدادی از کاربردها پیشنهاد می شود.

PowerColor از جمله سازندگان کارت های گرافیک مرجع هم در حال فراخوان مدل های Radeon R‌X 7900 XTX فروخته شده خود به منظور رفع ایراد فوق است. ادعا شده است که بسیاری از مشتریان کارت های گرافیک Radeon RX 7900 XTX اقدام به پس دادن آنها کرده اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
دسته بندی ها