تولد 20 سالگی ویندوز XP با دنیایی از خاطره و پیروزها

در حالی که زمانی چندانی به انتشار رسمی ویندوز 11 باقی نمانده است، ویندوز XP تولد 20 سالگی خود را جشن می‌گیرد! آیا شما هم از این ویندوز خاطره انگیز استفاده کرده‌اید؟

بدون شک باید گفت که ویندوز XP یک دنیای جدید را به صنعت کامپیوترها آورد. این سیستم عامل برای اولین بار در سال 2001 از سوی مایکروسافت معرفی و منتشر شد. کمی بعد فروش آن به اعدادی حیرت انگیز رسید. هم اکنون نیز سهم آن از بازار سیستم عامل‌ها نزدیک به 1 درصد بوده اما میلیون‌ها نفر از این OS قدیمی و نوستالژی استفاده می‌کنند.

تولد 20 سالگی ویندوز XP با دنیایی از خاطره و پیروزها
تولد 20 سالگی WIN XP با دنیایی از خاطره و پیروزها

ویندوز اکس پی با گرافیک بهبود یافته، عملکرد بسیار سبُک و سریع، سازگاری گسترده با سخت افزارها و نصب ساده و سریع، به سرعت جایگزین ویندوزهای قدیمی نظیر 98 شد. هنگامی که در سال 2015 ویندوز 10 کار خود را آغاز کرد، فروش و خدمات اصلی ویندوز XP متوقف شده بود. برخی منابع اعتقاد دارند که همچنان چند میلیون سیستم در سراسر جهان از ویندوز اکس پی استفاده می‌کنند.

ویندوز XP که در 24 آگوست 2001 تولید شد، چند ماه طول کشید تا وارد بازار شود. در زمان توسعه ویندوز اکس پی، تیمی از مایکروسافت مشغول کار بر روی ویندوز Windows2000 بودند که اصولاً برای سیستم‌های سازمانی و سرورها طراحی شده بود. ویندوز XP اولین ویندوزی بود که بر اساس داس و هسته‌های ویندوز 95 ساخته نشده بود؛ همچنین باید گفت که این سیستم عامل پایدارترین ویندوز تا آن زمان بود.

مایکروسافت در سال 2007 ویندوز ویستا را معرفی کرد؛ اگر چه عملکرد ویندوز ویستا (Vista) برای بسیار خوشایند نبوده و سنگین بودن آن در کنار برخی مشکلات کاربران را آزار می‌داد، اما سهم ویندوز XP از همان سال رو به کاهش نهاد. طبق گزارش NetMarketShare و StatCounter سهم کاربران ویندوز XP در حال حاضر بین 0.39 تا 0.59 درصد از تمام OS های موجود است.

تولد 20 سالگی ویندوز XP با دنیایی از خاطره و پیروزها
تولد 20 سالگی ویندوز XP با دنیایی از خاطره و پیروزها

مایکروسافت در سال‌های اخیر به‌روزرسانی های ویندوز XP را متوقف کرده و حتی تمامی به‌روزرسانی های امنیتی آن را نیز از دستور کار خارج کرد. با این وجود بسیاری از سیستم‌های قدیمی و حتی جدید از این سیستم عامل خاطره انگیز استفاده می‌کنند. به دلیل شکست ویندوز ویستا، مایکروسافت به سرعت ویندوزهای 8 و 8.1 را منتشر کرد که ویندوز 8.1 بیش از ویندوز 8 مورد توجه کاربران و شرکت‌ها قرار گرفت. به هر حال با وجود گذشت 20 سال از انتشار این سیستم عامل محبوب، نمی‌توان منکر خدمات ارزنده آن به دنیای کامپیوتر و دیجیتال شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها