مقایسه پردازنده‌های AMD Threadripper 5000 WX در نرم افزار Blender

دوستان و همراهان مازستا، با یک مقاله تخصصی دیگر در زمینه تست و بررسی سخت افزارهای مهم، در نرم افزارهای تولید محتوا، رندرینگ، انیمیشن، سه بعدی، مهندسی و … در خدمت شما هستیم. در این مطلب به سراغ تست پردازنده های تازه وارد AMD Threadripper PRO 5000 WX و Intel Xeon W-3300 در نرم افزار بلندر خواهیم رفت. با مازستا همراه باشید تا مقایسه پردازنده‌های AMD Threadripper 5000 WX در نرم افزار Blender را در اختیارتان قرار دهیم.

مقایسه پردازنده‌های AMD Threadripper در نرم افزار بلندر

نرم افزار Blender یکی از پُرکاربرد و پُر‌استفاده‌ترین برنامه‌ها در بین برنامه هایی چون Houdini , Maya , 3ds Max , Cinema4D و Modo است. بِلِندِر یک نرم‌افزار رایگان و متن‌باز است که در زمینه گرافیک کامپیوتری نوع سه بعدی، برای تولید پویانمایی، کامپوزیت، جلوه‌های بصری، چاپ سه‌بعدی، طراحی گرافیک حرکت، اپلیکیشن‌های سه‌بعدی پویا، واقعیت مجازی و بازی ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدون شک کاربرانی که از نرم افزارهایی مانند بلندر استفاده می کنند، نیازمند یک سیستم سخت افزاری مناسب هستند. سیستمی که با انتخاب دقیق قطعاتی همچون CPU و کارت گرافیک همراه شده باشد.

در این مطلب قصد داریم تا Blender را در پردازشی سنگین، به پردازنده های AMD Threadripper PRO 5000 WX و Intel Xeon W-3300 فرستاده و در نهایت نتایج تست را مشاهده کنیم.

پردازنده های ایستگاه کاری و رندرینگ AMD Threadripper PRO 5000 WX

شرکت AMD به تازگی نسل جدید پردازنده‌های تردریپر خود موسوم به خانواده 5000 را در سری پرو وارد بازار کرده و به زودی نسخه‌های استاندارد را نیز عرضه خواهد کرد.

پردازنده های AMD Threadripper PRO 5000 WX برای سیستم‌های ایستگاه کاری، رندرینگ، تولید محتوا و … طراحی شده و در سه مدل، دارای حداکثر 64 هسته هستند.

تا به امروز در چند مقاله مجزا به تست و بررسی سری تردریپر 5000 در برنامه‌های تولید محتوا و رندرینگ پرداخته‌ایم. این بار هم این CPU‌های ایستگاه کاری را در بلندر مورد آزمایش قرار می‌دهیم.

شایان ذکر است که پردازنده‌های Intel Xeon W-3300 به مانند گروه Threadripper 5000 WX جدید نبوده اما تنها رقبای فعلی آنها از اینتل هستند.

در این مقاله، ما از بنچمارک Blender که در دسترس عموم است، با نسخه 3.1.0 برای بررسی عملکرد پردازنده‌های جدید AMD Threadripper PRO 5000 WX-Series و مقایسه آنها با نسل قبلی Threadripper Pro و همچنین خط Xeon اینتل استفاده خواهیم کرد.

نتایج بررسی پردازنده های زئون و تردریپر در برنامه Blender

در ابتدا به سراغ نتیجه این بررسی خواهیم رفت:

مقایسه پردازنده‌های AMD Threadripper

همانطور که می‌بینید، نتایج تست پردازنده های تردریپر 5000 و زئون‌های 3300 خود گویای همه چیز هستند. پردازنده 64 هسته‌ای Threadripper Pro 5995WX به نسبت نسخه پیشین خود یعنی Threadripper Pro 3995WX، دست کم در بلندر پیشرفتی 15 درصدی را از خود نشان داده و همچنین در صدر جدول جای گرفته است.

پردازنده 32 هسته ای Threadripper PRO 5975WX نیز به همان مقدار یعنی 15 درصد به نسبت نسخه پیشین خود بهبود عملکرد را ارائه می‌دهد.  تفاوت عملکرد آنها کاملا مشابه با Cinema 4D است. چشمگیرتر این است که این منجر به برتری 45 درصدی نسبت به پیشنهاد 32 هسته‌ای اینتل، Xeon W-3365 می‌شود!

پردازنده 24 هسته‌ای Threadripper PRO 5965WX نیز تا 42 درصد بهتر از رقیب 24 هسته‌ای خود یعنی Xeon W-3345 ظاهر شده است.

این پردازنده 24 هسته‌ای جدید از پردازنده 16 هسته‌ای Threadripper Pro 3955WX که مربوط به نسل پیش است نیز 65 درصد سریع‌تر بوده و این در حالی است که تنها 50 درصد هسته های بیشتری با به نسبت Threadripper Pro 3955WX حمل می‌کند.

دست کم در چند نرم افزار رندرینگ و ایستگاه کاری که در روزهای اخیر با CPU های جدید تردریپر تست کردیم، تنها می‌توان گفت: وقتی صحبت از عملکرد رندر CPU می شود، واقعا چیزی نزدیک به آنچه AMD ارائه می‌دهد وجود ندارد.

البته این بنچمارک بر روی عملکرد تمام هسته تمرکز کرده و عملکرد تک هسته که برای رندرهای گرافیکی بسیار مهم است را پوشش نمی دهد.

تمام سری Threadripper PRO 5000 WX دارای سرعت بوست یکسان 4.5 گیگاهرتز هستند که این تنها یک افزایش 0.2-.5 گیگاهرتز (یا 5-7٪) در سرعت فرکانس است که در کنار IPC بالاتر (دستورالعمل در هر سیکل) منجر به افزایش 15-19٪ در عملکرد نسبت به Threadripper Pro 3000 شده است.

در نهایت باید گفت که در حال حاضر سری تردریپر بهترین CPU ها برای سیستم های رندرینگ و تولید محتوا، در کلاس ایستگاه کاری هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها