خبر خوب: رم‌های DDR4 به این زودی‌ها از میدان بیرون نمی‌روند؛ حتی Raptor Lake-S هم با آنها می‌آید

این روزها سر و صدای پردازنده های نسل دوازدهمی اینتل Alder Lake به قدری زیاد است که دیگر صدای هیچ چیز دیگری در دنیای سخت افزار شنیده نمی شود. حال اما یک داستان جدید از پردازنده نسل سیزدهم , DDR4 به گوش می رسد که می تواند جالب توجه باشد. پردازنده های نسل سیزدهمی Raptor Lake-S درنده های منعطفی هستند؟!

خبر خوب: رم‌های DDR4 به این زودی‌ها از میدان بیرون نمی‌روند؛ حتی Raptor Lake-S هم با آنها می‌آید
خبر خوب: رم‌های DDR4 به این زودی‌ها از میدان بیرون نمی‌روند؛ حتی Raptor Lake-S هم با آنها می‌آید

همانطور که می دانید، پردازنده های آلدر لیک یا همان نسل دوازدهم اینتل برای اولین بار در جهان از رم های DDR5 پشتیبانی می کنند. با این وجود آنها از رم های DDR4 نیز پشتیبانی کرده و سازندگان مادربرد چند مادربرد متفاوت را با پشتیبانی از رم های DDR4 و DDR5 طراحی کرده اند.

در ابتدا تصور می شد که دیگر زمان مرگ رم های DDR4 فرا رسیده است؛ خصوصا پس از مشاهده بررسی هایی که نشان می دادند عملکرد CPU های جدید تا چه میزان با رم های DDR5 بهبود پیدا می کند، مطمئن بودیم که دیگر باید با رم های DDR5 خداحافظی تلخی را داشته باشیم.

اما حالا به نظر می رسد که اینطور نبوده و رم های DDR4 دست کم تا دو الی سه سال آینده در خط تولید قرار خواهند داشت که این مسئله از پشتیبانی پلتفرم ها پدید آمده است. طبق داده های جدید از منابع معتبر، پردازنده های نسل سیزدهمی Raptor Lake-S نیز هم از رم DDR4 و هم از رم های DDR5 پشتیبانی می کنند؛

درست مانند پردازنده های کنونی Alder Lake. DDR5 در حال حاضر در بخش گران قیمت هستند و DDR4 انتخاب خوبی برای ایجاد یک کامپیوتر گیمینگ یا رندرینگ در حوزه میانی است.

افزون بر این منابع، توییت Moore’s Law is Dead نیز پشتیبانی از رم های DDR4 را در پردازنده های رپتور لیک تایید کرده است. نکته جالب توجه دیگر آن است که مادربردهای سری 600 کنونی با سوکت LGA 1700 که برای پردازنده های نسل دوازدهم آمده اند،

از CPU های نسل بعدی Raptor Lake نیز پشتیبانی می کنند که بدون نیاز به خرید مادربرد و حافظه رم جدید می توانید پردازنده را ارتقاء دهید. این بدان معناست که بردهای Z690 و H670/B660/H610 در آینده می‌توانند با Raptor Lake-S سازگار باشند و همچنین از پروتکل حافظه DDR4 برای آن پشتیبانی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها