بنیاد کریتا جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار نقاشی یعنی Krita 5.0 را عرضه کرد

بنیاد کریتا نسخه‌ی جدید Krita 5.0 را منتشر کرده و این به‌روزرسانی بزرگ را به عنوان نرم‌افزار نقاشی دیجیتال منبع باز ارائه کرده است. این نسخه، بسیاری از مجموعه ابزارهای اصلی Krita را بازنگری می‌کند، یک موتور براش MyPaint جدید اضافه می‌کند و سیستم منابع نرم‌افزاری و مدیریت گرادیان‌های رنگ را بهبود می‌بخشد. ویژگی‌های جدید دیگر شامل ویرایشگر استوری‌برد، ضبط ویدیوی تایم لپس، راهنمای پرسپکتیو دو نقطه‌ای و پشتیبانی از توئینینگ و شبیه‌سازی فریم در مجموعه ابزار انیمیشن Krita است.

بنیاد کریتا جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار نقاشی یعنی Krita 5.0 را عرضه کرد
بنیاد کریتا جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار نقاشی یعنی Krita 5.0 را عرضه کرد

موتور جدید براش MyPaint و بهبودهایی در برس‌ها و بافت‌های قلم مو

Krita 5.0 بسیاری از مجموعه ابزارهای اصلی نرم افزار از جمله موتورهای براش آن را بازنگری می‌کند. این نسخه یک موتور قلم موی جدید MyPaint را ارائه کرده که بارگذاری براش‌های ایجاد شده در نرم افزار نقاشی منبع باز در Krita را امکان پذیر می‌کند و از براش‌های ایجاد شده در MyPaint 1.2 پشتیبانی خواهد کرد.

موتور Color Smudge Brush برای بهبود عملکرد، بازنویسی شده است. علاوه بر این، بافت‌های براش اکنون از حالت‌های ترکیبی جدید، از جمله Hard Mix، Color Dodge،Color Burn  و Overlay پشتیبانی می‌کنند. مدیریت شیب رنگ کریتا نیز بهبود یافته است و با پشتیبانی از نویز آبی در شیب‌های 8 بیتی برای ایجاد نتایج صاف‌تر و پشتیبانی از طیف‌های رنگی گسترده در گرادیان‌های 16 و 32 بیتی ارائه شده است.

این نسخه‌، مدیریت منابع بازنویسی شده‌ی مصرف حافظه و زمان راه‌اندازی را کاهش می‌دهد و در آزمایش‌های بنیاد Krita، استفاده از RAM تا 200 مگابایت کاهش یافته است. مدیر منبع جدید از سبک‌های لایه و همچنین انواع منابع موجود پشتیبانی کرده و امکان تگ انبوه و حذف انبوه منابع را فراهم می‌کند.

ویژگی‌های کاملاً جدید این نسخه‌ی Krita 5.0 شامل Recorder Docker است که امکان ضبط و صدور ویدیوهای تایم لپس جلسات نقاشی را برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی فراهم می‌کند.Storyboard Docker  جدید نیز امکان تولید استوری‌بردهای ساده در داخل Krita و Export آنها را در قالب PDF یا SVG فراهم می‌کند. سیستم دستیاران کریتا، که راهنماهای نقاشی قابل سفارشی سازی را تولید می‌کند، یک ویژگی جدید اختصاصی برای تنظیم پرسپکتیو دو نقطه‌ای دریافت خواهد کرد و روند کار قبلی را سرعت می‌بخشد.

بهبود جریان کار و پشتیبانی از فرمت

سایر تغییرات شامل پشتیبانی از فرمت جدید AVIF برای تصاویر ثابت و توالی تصویر است که به سرعت در مرورگرهای وب و نمایشگرهای تصویر پشتیبانی می‌شود و فشرده‌سازی بهتر و مصنوعات کمتری نسبت به JPEG را ارائه می‌دهد. همچنین بهبودهای UI  و گردش کار زیادی وجود دارد که می‌توان به گزینه‌ی جدا کردن ویرایشگر قلم مو در پنجره‌ی خودش و کشیدن و رها کردن رنگ‌ها روی بوم یا درخت لایه اشاره کرد.

بنیاد کریتا جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار نقاشی یعنی Krita 5.0 را عرضه کرد
بنیاد کریتا جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار نقاشی یعنی Krita 5.0 را عرضه کرد

دسترسی و سیستم مورد نیاز Krita 5.0

Krita 5.0 اکنون برای سیستم‌عامل‌های Windows 8.1 به بالا، macOS 10.12 به بالا و Linux در دسترس بوده و Krita برای اندروید نیز در دسترسی اولیه قرار دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
دسته بندی ها