کارت‌های گرافیک GeForce RTX 4000 تشنه به پاورهای غول هستند!

این روزها تب و تاب کاربران برای عرضه سخت افزارهای جدید از AMD، NVIDIA و Intel بسیار بالا است. برخی از کاربران و گیمرها در خرید و یا ارتقاء سیستم خود در این بازه زمانی دچار تردید هستند چرا که نسل بعدی از سخت افزارهای هر سه کمپانی دارای ویژگی و قدرتی باورنکردنی است. اما بد نیست بدانید که به همان میزان توان حرارتی و مصرفی آنها نیز بالا می‌رود. به طوری که کارت‌های گرافیک NVIDIA GeForce RTX 4000 می توانند به مرز 800 وات نیز برسند! با مازستا همراه باشید.

داستان توان حرارتی و مصرفی کارت های گرافیک نسل بعدی هر دو تیم سبز و سرخ یعنی سری NVIDIA GeForce RTX 4000 یا سری AMD Radeon RX 7000 در هفته‌های اخیر بارها مطرح شده بود.

به گفته یک افشاگر معروف، kopite7kimi، کارت‌های گرافیک سری انویدیا جیفورس آر تی ایکس 4000 با کد رمز معماری Ada Lovelace طوفانی به پا خواهند کرد که به سادگی می‌توانند پرچمداران کنونی را پشت سر بگذارند.

به گفته kopite7kimi، سیلیکون های AD102، AD103، AD104 و AD106 در بدو ورود کارت‌های گرافیک انویدیا GeForce RTX 4000 در دسترس خواهند بود.

در بالاترین مدل ها که از تراشه AD102 استفاده می شود، به توان مصرفی و حرارتی 800 وات دست پیدا خواهیم کرد! در نتیجه برای استفاده از کارت گرافیکی مانند RTX 4090 باید به یک منبع تغذیه دست کم 1200 واتی تکیه کنید!

به دلیل رقابت بین کارت‌های گرافیک انویدیا GeForce RTX 4000 و AMD Radeon RX 7000، هر دو شرکت توان حرارتی را فدای عملکرد و فرکانس کاری کرده‌اند تا با ارائه توان بالاتر، دیگری را به چالش بکشند.

به واقع باید گفت که همین حالا هم RTX 3090 و RTX 3090 Ti برای بازی‌های روز AAA زیادی بوده و بهتر است که روی آنها برای رندرینگ و تولید محتوا حساب شود! چه برسد به کارت گرافیک 2 برابر قوی و سریع‌تر از آنها بوده و RTX 4090 نام دارد.

این افشاگر دنیای سخت افزار اضافه می‌کند که افزون بر دسکتاپ، کارت‌های گرافیک کلاس لپ تاپ GeForce RTX 4000 نیز با رشد توان مصرفی-حرارتی روبرو هستند.

به طوری که توان حرارتی آنها در لپ تاپ‌های گیمینگ به 175 الی 180 وات می‌رسد. پس سازندگان لپ تاپ نیز باید خنک‌کننده‌های درجه یک را برای این منظور معرفی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

سفارشی سازی نامحدود به سلیقه شما ...

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها